Izba Reprezentantów USA uchyliła weto prezydenta Donalda Trumpa w sprawie wydatków Pentagonu. Doszło do tego przy ponadpartyjnym porozumieniu. Senat będzie zajmował się sprawą we wtorek.

Izba Reprezentantów opowiedziała się za uchyleniem veta stosunkiem 322 głosów do 87 – podała we wtorek agencja „Reuters”. Przełamanie prezydenckiego veta wymaga większości 2/3 głosów w obu izbach. Konieczne jest więc poparcie wniosku przez przedstawicieli obu partii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell zapowiedział, że wyższa izba będzie głosować we wtorek za uchyleniem prezydenckiego weta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Urzędujący prezydent USA Donald Trump zawetował w środę ustawę o budżecie Pentagonu na 2021 rok (National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2021) wartym 740 mld dol. Określił ją mianem „podarunku” dla adwersarzy Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji. Dotrzymał tym samym swojej wcześniejszej obietnicy. Zapowiadał bowiem, że zawetuje projekt ustawy o budżecie obronnym, jeśli nie uchyli ona prawa dającego pewnym wielkim koncernom technologicznym (Big Tech) przed zobowiązaniami.

W piśmie do kongresmenów Izby Reprezentantów Trump napisał, że jego gabinet uznaje wagę ustawy dla bezpieczeństwa narodowego, ale zaznaczył, że „niestety, ustawa nie zawiera krytycznie ważnych środków bezpieczeństwa narodowego”. Dodał, że zawiera za to zapisy, „które nie szanują naszych weteranów i historii naszego wojska i są sprzeczne ze staraniami mojej administracji, żeby stawiać Amerykę na pierwszym miejscu w naszej polityce bezpieczeństwa narodowego i działaniach polityki zagranicznej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent jako podstawę dla swojego weta wskazał przede wszystkim na rozdział 230 z ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej z 1996 roku. Jej zapisy gwarantują firmom internetowym niespotykaną w przypadku innych mediów ochronę przed odpowiedzialnością, głosząc, że nie można uznawać ich za wydawców lub głosicieli informacji zamieszczanych na ich platformach przez strony trzecie. Dzięki temu, takie serwisy jak np. Facebook, jeśli pozwalają na udostępnianie przez użytkowników treści kontrowersyjnych lub mocnej krytyki, są chronione przed pozwami. Jednocześnie, ustawa nie chroni samych użytkowników zamieszczających posty przed pociągnięciem do odpowiedzialności. Trump domaga się uchylenia tych zapisów. Jego zdaniem, niezrobienie tego „uczyni nasze działania wywiadowcze praktycznie niemożliwe do prowadzenia”. Zapowiedział, że jeśli w ustawie o budżecie Pentagonu nie będzie uchylenia rozdziału 230, to ją zawetuje.

Ponadto, Trumpowi nie podobają się zapisy ustawy, które nakładają wymóg zmiany nazwy niektórych instalacji wojskowych. Dotyczy to np. baz wojskowych, których nazwy upamiętniają dowódców Konfederatów z okresu wojny secesyjnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykański prezydent uważa też, że ustawa bezpośrednio kwestionuje jeden z jego głównych celów w polityce zagranicznej, dotyczący sprowadzenia więcej żołnierzy USA z misji zagranicznych do kraju. Według Trumpa, zapisy ustawa pozbawiają prezydenta USA możliwości wycofania wojsk z Niemiec czy Afganistanu.

Przeczytaj: Trump: Największym wygranym są Chiny! Zawetuję projekt ustawy o budżecie Pentagonu

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz