Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że zawetuje budżet Pentagonu. „Największym wygranym naszego nowego projektu ustawy obronnej są Chiny! Zawetuję to” – napisał na Twitterze.

Associated Press przypomina, że projekt ustawy o środkach dla resortu obrony nie został zawetowany od 60 lat. „Największym wygranym naszego nowego projektu ustawy obronnej są Chiny! Zawetuję to” – napisał na Twitterze prezydent USA. Biały Dom nie odpowiedział na prośbę agencji AP o skomentowanie wpisu Dolanda Trumpa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell oświadczył, że ustawa o budżecie obronnym może ułatwić odstraszanie Chin. Republikański kongresmen Mike Gallagher, członek komisji sił zbrojnych Kongresu napisał na Twitterze, że ustawa zmniejsza zagrożenia, które płyną z takich państw jak Chiny.

We wtorek wieczorem Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2021 (NDAA). Warunkuje ona planowane wycofanie części wojsk USA z Niemiec i Afganistanu od przedstawienia oceny skutków tego kroku. Rozszerza także sankcje dotyczące projektu Nord Stream 2.

Ostateczny kształt NDAA jest wynikiem długich negocjacji, które były prowadzone pomiędzy Republikanami i Demokratami.

NDAA na rok fiskalny 2021 przewiduje także, że poszerzone zostaną sankcje względem Nord Stream 2. Mogą nimi zostać objęte podmioty pośrednio zaangażowane w projekt, m.in. jego ubezpieczyciele oraz instytucje, które dokonują inspekcji i certyfikacji gazociągu. Ustawa przewiduje także możliwość zdjęcia sankcji z danego podmiotu, jeżeli będzie to leżało w interesie USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tekst zawiera również poparcie dla zachowania w Niemczech dotychczasowej liczby amerykańskich żołnierzy. NDAA ogranicza możliwość redukcji liczebności stacjonujących tam żołnierzy poniżej 34,5 tys. w przypadku, gdyby nie została dokonana formalna ocena skutków takiego działania.

Zapisy ustawy w podobny sposób odnoszą się do idei wycofania części wojsk USA z Afganistanu. Resort obrony USA zapowiadał w listopadzie, że w styczniu do kraju powróci ok. 2 tys. spośród 4,5 tys. żołnierzy, którzy wciąż stacjonują w kraju.

NDAA przewiduje również usunięcie nazwisk dowódców Konfederacji z nazw baz wojskowych oraz innych obiektów militarnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według przepisów ustawy 2,2 miliarda dolarów zostanie przeznaczonych na rozpoczęcie przez Pentagon Inicjatywy Odstraszania na Pacyfiku. Ma ona na celu powstrzymanie rosnącej potęgi militarnej Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

NDAA zakłada także nałożenie sankcji na Turcję. Jest to związane z zakupem przez ten kraj członkowski NATO rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400.

Zobacz także: Wiceszef MSZ: Polska z radością przyjmie decyzję USA ws. pozostawienia żołnierzy amerykańskich w Niemczech

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz