Stany Zjednoczone wycofały lotniskowiec USS Nimitz z Zatoki Perskiej. Telewizja Al-Jazeera odbiera to jako gest administracji Joe Bidena mający złagodzić napięcia z Iranem.

Jak podaje katarska telewizja informacyjna Al-Jazeera, rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował we wtorek, że grupa uderzeniowa okrętów na czele z USS Nimitz opuściła akweny podległe Centralnemu Dowództwu Stanów Zjednoczonych i przeniosła się w rejon podległy Dowództwu Indo-Pacyficznemu, co oznacza, że opuściła Bliski Wschód.

Kirby nie potwierdził doniesień, że Nimitz skierował się do Stanów Zjednoczonych po około dziewięciu miesiącach spędzonych na morzu.

Wskazał jednak, że po tym, jak administracja Trumpa zwiększyła amerykańską obecność wojskową w Zatoce, administracja Bidena nie uważa, by utrzymywanie tam lotniskowca było niezbędne dla bezpieczeństwa USA.

Kirby odmówił ujawnienia aktualnej oceny Pentagonu odnośnie potencjalnego irańskiego zagrożenia militarnego dla baz USA lub sojuszników w Zatoce Perskiej. Jak stwierdził, USA nie podejmują „lekko” decyzji w tej sprawie.

Według Kirby’eego sekretarz obrony Lloyd Austin uważa, że USA mają silną obecność na Bliskim Wschodzie, aby reagować na każde zagrożenie. „Sekretarz był świadomy szerszego obrazu geostrategicznego, kiedy zatwierdzał przemieszczenie grupy uderzeniowej lotniskowca” – mówił rzecznik Pentagonu.

Kirby nie powiedział, czy USS Nimitz zostanie zastąpiony w tym regionie w najbliższej przyszłości. Zauważył przy tym, że marynarka wojenna USA ma ograniczoną liczbę lotniskowców. Zapewnił, że siły zbrojne USA „nieustannie obserwują zagrożenie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak zauważa Al-Jazeera, zaledwie miesiąc temu administracja Donalda Trumpa zmieniła decyzję o wycofaniu USS Nimitz z Bliskiego Wschodu i pozostawiła go w tym regionie ze względu na „groźby skierowane przez irańskich przywódców wobec prezydenta Trumpa i innych urzędników rządu USA”. W ostatnich tygodniach Teheran przeprowadził serię ćwiczeń wojskowych, podczas gdy Stany Zjednoczone dokonały nad Bliskim Wschodem przelotów bombowców strategicznych B-52.

Kresy.pl / aljazeera.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz