Prezydent Donald Trump zatwierdził podwojenie ceł na stal i aluminium z Turcji.

Jak napisał Trump na Twitterze: “Właśnie zatwierdziłem podwojenie ceł na stal i aluminium w odniesieniu do Turcji, ich waluta, turecka lira, szybko spada wobec naszego bardzo mocnego dolara! Aluminium będzie teraz wynosić 20%, a stal – 50%. Nasze stosunki z Turcją nie są w tej chwili dobre!”

Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że Turcja nie przegra wojny gospodarczej. Lira turecka odnotowała rekordowy spadek 14%. Od kilku dni traci mocno na wartości. “Ci, którzy mają pod swoimi poduszkami dolary, euro lub złoto, powinni pójść i wymienić je na lirę [turecką]. To jest walka narodowa. To będzie odpowiedź mojego narodu na tych, którzy zadeklarowali wojnę gospodarczą” – oświadczył w piątek Erdogan.

Turecki prezydent dodał, że nie należy przejmować się antytureckimi “kampaniami”. Jak podkreślił, przeciwnicy Turcji “mają swoje dolary, a my mamy nasz naród i naszego Boga.”

Tureccy urzędnicy spotkali się 8 sierpnia z urzędnikiem Departamentu Stanu, Johnem Sullivanem, po tym Waszyngton nałożył sankcje na dówch wysokich rangą tureckich ministrów rządu za zatrzymanie amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, oskarżanego przez Turków o powiązania z przeciwnikiem Erdogana, Fetullahem Gulenem. Obie strony zapowiedziały, że rozmowy będą kontynuowane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Turcja: prorządowi prawnicy oskarżają amerykańskich oficerów z bazy Incirlik

kresy.pl / twitter / hurriyet daily news

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Kandydat na Kalifa od lat pogrywa sobie z NATO, próbując “wykiwać ” wszystkich graczy .
    Jak to powiedział o wydarzeniach w Syrii : NATO jest słabe możemy robić to co chcemy ,niezależnie od tego co mówią. Ciekawe czy utrzyma się u władzy gdy wyproszą tureckie wojska okupacyjne z Cypru.