Papież Franciszek wyraził w niedzielę solidarność z ludnością Mjanmy i zaapelował do jej przywódców o wykazanie chęci służenia dobru wspólnemu – poinformował portal Vatican News.

Jak poinformował w niedzielę portal Vatican News, przemawiając po modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra, papież Franciszek powiedział, że z wielkim niepokojem śledzi rozwój wydarzeń w Mjanmie, „narodzie, który noszę w sercu z wielką miłością, od czasu mojej wizyty apostolskiej tam w 2017 roku”.

„Pragnę zapewnić moją duchową bliskość, modlitwę i solidarność z ludnością Mjanmy” – zapewnił Franciszek.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Modlę się” – kontynuował Papież – „aby ci, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna, okazali szczerą wolę służenia dobru wspólnemu, promowaniu sprawiedliwości społecznej i stabilności narodowej” – papież prosił wiernych o przyłączenie się do niego w modlitwie za naród Mjanmy.

W międzyczasie dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziło się w Mjanmie, aby potępić pucz z zeszłego tygodnia i zażądać uwolnienia wybranej przywódczyni Aung San Suu Kyi, podczas największych protestów od czasu rewolucji szafranowej w 2007 roku, które pomogły doprowadzić do reform demokratycznych.

Po południu junta wojskowa zakończyła całodniową blokadę internetu, która jeszcze bardziej zaogniła gniew po puczu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Armia Mjanmy (Birmy) przejęła w poniedziałek władzę w kraju aresztując prezydenta kraju i przywódców Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), w tym noblistkę Aung San Suu Kyi.

Jak podaje agencja Reutera, prezydent Mjanmy Win Myint i inni przywódcy NLD zostali zatrzymani we wczesnych godzinach porannych. Generałowie dokonali zamachu stanu na kilka godzin przed pierwszym posiedzeniem parlamentu wybranego w wyborach 8 listopada, w których miażdżące zwycięstwo odniosła NLD.

Armia stwierdziła, że ​​przeprowadziła zatrzymania w odpowiedzi na „oszustwo wyborcze”, przekazując władzę „tymczasowemu prezydentowi”, emerytowanemu generałowi Min Aung Hlaing. Wojsko ogłosiło roczny stan wyjątkowy, zgodnie z oświadczeniem przekazanym przez wojskową stację telewizyjną.

Zatrzymania nastąpiły po wielu dniach eskalacji napięć między władzami cywilnymi a wojskiem, co było następstwem wyborów. Partia Suu Kyi zdobyła w nich 83% głosów.

Kresy.pl/Vatican News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz