Pakistańskie siły powietrzne oficjalnie rozpoczęły użytkowanie tureckich dronów Byraktar TB2.

W połowie 2021 roku Pakistan podpisał umowę z Turcją na zakup niejawnej ilości dronów Bayraktar TB2 – nieoficjalne informacje przytoczone przez savunmasanayist.com mówią o 6 maszynach zakupionych w pierwszej transzy.

Zamówienie jest efektem wizyty w marcu ub. roku  delegacji pakistańskiej w Turcji, na czele której stał szef sztabu generalnego tego kraju, gen. Nadeem Raza.

Pakistańska National Engineering and Science Commission (NESCOM) podpisała także w sierpniu  umowę z  Turkish Aerospace Industries, której celem jest produkcji w Pakistanie elementów bezzałogowców typu Anka-S i kooperacja w zakresie innych programów tego typu. Prawdopodobnie współpraca obejmie dostawy dla krajów trzecich oraz na potrzeby sił zbrojnych Pakistanu.

CZYTAJ TAKŻE: Kazachstan kupuje tureckie drony TAI Anka [+WIDEO]

Pakistan stanie się jedenastym oficjalnym odbiorcą systemów bezzałogowych Bayraktar TB2. Wśród poprzednich dziesięciu znalazła się również Polska, która zamówiła 24 płatowce tego typu wraz z uzbrojeniem i systemami obserwacyjnymi, w tym radarami Leonardo Osprey.

Ostatnim krajem, który zakupił tureckie maszyny jest Irak, który już podpisał z Turcją umowę w sprawie zakupu ośmiu zestawów dronów uderzeniowo-rozpoznawczych Bayraktar TB2. Według serwisu TRT Haber i międzynarodowych mediów, rząd Iraku przeznaczył na zakup 100 milionów dolarów.

W maju szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu umowy na zakup tureckich dronów Bayraktar TB2. Strona polska podpisała umowę na dostawę 24 bezzałogowców. „Dziś rozmawialiśmy o kolejnych obszarach możliwej współpracy, w tym artylerii” – podkreślił minister.

O tych tureckich dronach zrobiło się głośno za sprawą ich działań podczas konfliktów w Syrii oraz w LibiiNa skuteczność działania tych bezzałogowców zwracali uwagę także rosyjscy korespondenci wojenni.

Bayraktary wykazały się wysoką skutecznością podczas konfliktu w Górskim Karabachu. Z 772 strat naziemnych poniesionych przez Armenię podczas konfliktu, co najmniej 535 zostało spowodowanych przez Bayraktar TB2 (69,3%).

Drony Bayraktar TB2 mają 6,5 m długości i 12 m rozpiętości skrzydeł. Maksymalna masa startowa to 630 kg, mogą osiągać prędkość 222 km/godz. i pułap maksymalny ponad 8200 metrów (pułap praktyczny to 6750 m). Ich maksymalny zasięg to ponad 150 km, przy długotrwałości lotu 24 godziny (prędkość przelotowa – 130 km/godz.). Drony te mają ładowność 55 kg i mogą przenosić m.in. kierowane bomby naprowadzane laserowo ogólnego przeznaczenia MAM-L i MAM-C produkcji Roketsan o zasięgu do 8 km, najpewniej także przeciwpancerne pociski kierowane dalekiego zasięgu UMTAS/Mizrak-U. Bayraktar TB2 posiada też zdolność niszczenia celów na morzu.

Kresy.pl / pakdefense.com / savunmasanayist.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply