Irak już podpisał z Turcją umowę w sprawie zakupu ośmiu zestawów dronów uderzeniowo-rozpoznawczych Bayraktar TB2 – podał serwis „Scramble”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Irak może być drugim po Azerbejdżanie sąsiadem Turcji, który otrzyma bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar TB2. Według serwisu TRT Haber i międzynarodowych mediów, rząd Iraku przeznaczył na zakup 100 milionów dolarów.

Teraz w mediach, m.in. na łamach holenderskiego serwisu „Scramble”, pojawiły się informacje, że kontrakt został już podpisany. Miało do tego dojść na początku niespełna dwa miesiące temu, na początku listopada 2021 roku.

Według tych informacji umowa turecko-iracka dotyczy dostarczenia dla Iraku ośmiu zestawów systemu Bayraktar TB2, czyli 48 dronów, wraz z trzema naziemnymi stacjami kontroli, uzbrojeniem i pakietem szkoleniowym. Kontrakt ma też uwzględniać opcję na cztery dodatkowe Bayraktary.

Tureckie bezzałogowce prawdopodobnie trafią na wyposażenie 100. eskadry szturmowej z bazy Al Kut, która posiada już chińskie drony Cai Hong CH-4B Rainbow. Jednak z 20 tych maszyn, blisko połowa już się rozbiła, zaś pozostałe zostały zmagazynowane z powodu braku części zasmiennych.

W sierpniu br. minister brony Iraku, Dżumah Inad Sadun al-Dżaburi wziął udział w międzynarodowych targach obronnych IDEF’21 w Stambule. Spotkał się tam m.in. ze swoim tureckim odpowiednikiem, Hulusi Akarem. Podpisano też turecko-irackie porozumienie dotyczące współpracy w zakresie przemysłu obronnego.

Później iracki minister obrony poinformował o osiągnięciu porozumienia w sprawie zakupu dronów Bayraktar TB2, a także 12 śmigłowców uderzeniowych TAI T129B ATAK i sześciu naziemnych systemów walki elektronicznej Koral. Sprzedaż śmigłowców wymaga jednak zatwierdzenia przez amerykański Kongres, z uwagi na zastosowane w nich technologie objęte ograniczeniami eksportowymi.

Turecki analityk polityki obronnej Hakan Kılıç powiedział, że sprzedaż dronów do Iraku wymaga pewnego poziomu zaufania do tego kraju, że nie użyje on tureckich UCAV przeciwko samej Turcji.

Podpisanie turecko-irackiego kontraktu oznacza, że Irak będzie kolejnym użytkownikiem Bayraktarów, obok takich krajów, jak Azerbejdżan, Kirgistan, Libia, Maroko, Polska, Katar, Turkmenistan i Ukraina.

W maju szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu umowy na zakup tureckich dronów Bayraktar TB2. Strona polska podpisała w poniedziałek umowę na dostawę 24 bezzałogowców. „Dziś rozmawialiśmy o kolejnych obszarach możliwej współpracy, w tym artylerii” – podkreślił minister.

Scramble.nl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply