Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła i zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który planował przeprowadzenie serii zamachów terrorystycznych w regionie Odessy.

„Według SBU agentem był cudzoziemiec, który okresowo przyjeżdżał na Ukrainę w imieniu rosyjskich służb specjalnych. Jego kuratorami byli przedstawiciele rosyjskiego wywiadu wojskowego działającego z nieuznawanej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej. Głównym jego zadaniem było wstrząsanie sytuacją społeczno-polityczną w obwodzie odeskim poprzez sabotaż i akty terrorystyczne. Ustalono, że podpalił pojazd wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy w Odessie w grudniu 2021 r. oraz oblał farbą pomnik Ukraińców poległych w wojnie z Rosją” – poinformowała służba prasowa SBU.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W przyszłości agent planował akcje w punktach rekrutacyjnych do ukraińskiej armii, skierowane przeciwko „społeczno-politycznym strukturom organizacji patriotycznej” oraz przeciwko sprzętowi wojskowemu w obwodzie odeskim.

W ten sposób rosyjskie służby specjalne chciały prowadzić informacyjne i psychologiczne operacje specjalne w kontekście rzekomej „obecności prorosyjskiego podziemia i nastrojów antyukraińskich w obwodzie odeskim”.

Agent został zatrzymany podczas spotkania z wykonawcą. Napastnik postawił nowe zadanie podpalenia sprzętu wojskowego i przekazał pieniądze za poprzednie podpalenie samochodu Sił Zbrojnych.

Funkcjonariusze SBU poinformowali agenta o oskarżeniu na podstawie części 2 art. 258 (ustawa terrorystyczna) Kodeksu karnego. Oskarżony został tymczasowo aresztowany.

Prowadzone są działania dochodzeniowe mające na celu postawienie przed sądem wszystkich osób zaangażowanych w nielegalną działalność.

Jak informowaliśmy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała  na początku października wiadomość o zapobieżeniu serii zamachów, do których miało dojść w obwodzie zakarpackim. Ukraińcy twierdzą, że zamachy zostały zamówione przez rosyjskie służby.

Według SBU celem zamachowców miał być konsulat generalny jednego z sąsiednich państw (w obwodzie zakarpackim znajdują się konsulaty generalne Węgier i Słowacji – red.), który zamierzano podpalić. Miano także planować zabójstwo osoby publicznej (SBU nie sprecyzowała, o jaką osobę chodziło), podpalenie kilku samochodów z zagraniczną rejestracją oraz uszkodzenie pomnika.

Miesiąc później Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w obwodzie winnickim funkcjonariusza ukraińskiego lotnictwa podejrzanego o zbieranie i przekazywanie tajnych danych wywiadowi rosyjskiemu. Ustalono także fakt dobrowolnego nabycia obywatelstwa rosyjskiego przez jego dwóch bliskich krewnych, z których jeden wstąpił do akademii wojskowej. Wcześniej w tym samym miesiącu SBU zatrzymała pułkownika Sił Zbrojnych Ukrainy, który w nieuprawniony sposób gromadził tajne dokumenty wojskowe.

CZYTAJ TAKŻE: SBU inwigiluje polskie organizacje i przeciwdziała asymilacji Ukraińców w Polsce? Ujawniono tajemniczy dokument

Kresy.pl / ssu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz