W ubiegłą środę rzecznik chrześcijańskich kościołów w Ziemi Świętej oskarżył Izrael o dyskryminację chrześcijańskich turystów w okresie przedświątecznym.

Izrael w ubiegłym miesiącu zamknął swoje granice dla zagranicznych turystów. To odpowiedź na zakażenia nowym wariantem koronawirusa – Omicron. Jednak w ubiegłym tygodniu izraelscy urzędnicy postanowili zrobić wyjątek dla Żydów, którzy będą podróżowali w ramach projektu wycieczek do Izraela – informuje ABC News. Medium przypomina, że tradycyjnie chrześcijańscy pielgrzymi gromadzili się tradycyjnie w miejscach takich jak Jerozolima, Nazaret i Betlejem przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku uniemożliwiają to obowiązujące obostrzenia.

Wadie Abunassar, rzecznik i doradca kościołów w Ziemi Świętej zwraca uwagę, że to przejaw dyskryminacji względem chrześcijan. “Dyskryminacja rasistowska nigdy nie powinna być w żaden sposób akceptowana!” – podkreślił w ubiegłym tygodniu. “Wzywam władze Izraela do równego traktowania wszystkich, którzy chcą odwiedzić ten kraj, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na religię” – dodał.

Zobacz także: Kto zagraża chrześcijanom w Izraelu?

Przedstawiciel Kościoła katolickiego zaznaczył z kolei, że urzędnicy kościelni byli zszokowani decyzją władz Izraela. Podkreślił, że Kościół katolicki wraz z innymi wyznaniami zaapelował do izraelskiego resortu turystyki o zezwolenie chrześcijańskim pielgrzymom na wjazd do kraju przed świętami.

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych odpiera zarzuty. “Te nieuzasadnione zarzuty o dyskryminację są oburzające i niebezpieczne” – twierdzi MSZ Izraela, cytowane przez The Times of Israel.

Władze Izraela przekonują, że zezwolenia są wydawane bez żadnego związku z religią.

Informowaliśmy o wyjątkowo restrykcyjnych rozwiązaniach pandemicznych, które obowiązują w Izraelu. Od piątku w Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.

Jednak już wcześniej chrześcijanie w Izraelu spotykali się przejawami dyskryminacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podawaliśmy, że w okresie tegorocznych Świąt Wielkanocnych izraelska policja utrudniała chrześcijanom dostanie się do Bazyliki Grobu Pańskiego na ceremonię zstąpienia Świętego Ognia.

W marcu br. miały miejsce powtarzające się ataki izraelskich osadników na rumuński kościół prawosławny w Jerozolimie.

W czerwcu ubiegłego roku izraelski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji postanowił o odebraniu koncesji stacji telewizyjnej Szelanu. Oficjalnym powodem zamknięcia stacji jest zatajenie we wniosku koncesyjnym, że jej prawdziwym celem jest nawracanie Żydów na chrześcijaństwo.

W 2019 roku Izrael powołując się na „względy bezpieczeństwa”, zabronił chrześcijanom ze Strefy Gazy wyjazdu na Święta Bożego Narodzenia do Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy.

abcnews.go.com / timesofisrael.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply