Rosja zakończyła budowę dwóch baz wojskowych w Arktyce

Rosyjski minister obrony poinformował o zakończeniu budowy baz w Arktyce, jak również o rozmieszczeniu w tym regionie dalszych systemów rakietowych obrony powietrznej i obrony wybrzeża.

We wtorek odbyło się, w poszerzonym składzie, posiedzenie kierownictwa rosyjskiego resortu obrony. W jego trakcie minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, poinformował o ukończeniu budowy dwóch baz wojskowych w Arktyce.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Budowa dwóch baz wojskowych została zakończona. Jednostki obrony rakietowej i rakietowe systemy obrony wybrzeża zostały rozlokowane na arktycznych wyspach, archipelagach i odludnych strefach wybrzeża” – powiedział Szojgu.

Ponadto, według rosyjskiego ministra, na ukończeniu jest budowa pięciu lotnisk, przeznaczonych do obsługi samolotów wszelkich typów.

„Ten zestaw środków umożliwia nam dobrą osłonę arktycznych granic Rosji przed agresywnymi działaniami militarnymi innych państw” – powiedział Szojgu.

Przypomnijmy, że wiosną br. Minister obrony Rosji zapowiedział dalszy rozwój rosyjskiej infrastruktury wojskowej w Arktyce ina wybrzeżu Oceanu Arktycznego. Przypomniał wówczas o zakończeniu budowy 3,5-kilometrowego pasa startowego na lotnisku w bazie lotniczej Nagurskoje, na Ziemi Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa. Umożliwia on przyjmowanie w bazie wszystkich typów samolotów.

Przeczytaj: Rosjanie prezentują „Arktyczną Koniczynkę” – nowoczesną bazę w Arktyce

Ponadto, rosyjski rząd zatwierdził plan rozwoju arktycznego, który zawiera m.in. ulepszenie lotniska w Murmańsku, budowę drogi Narjan Mar – Usinsk, powiększenie portu Pewek w Czukockim Okręgu Autonomicznym i Sabetta na Półwyspie Jamalskim. Rosjanie zamierzają też rozwijać turystykę w regionach polarnych. Łącznie, plan zawiera 268 elementów, w większości z terminem realizacji 2021-2022. Niektóre projekty, jak dotyczący ulepszenia flotylli lodołamaczy, ma dłuższe terminy.

Przeczytaj: Flota Północna ćwiczy obronę rosyjskiej Arktyki przed okrętami podwodnymi

Wcześniej pisaliśmy, że rosyjscy eksperci mówią, że Rosja jest krytykowana za „militaryzację północy”, choć zaznaczają, że widać tam też rosnącą aktywność NATO, np. bombowców B-52 czy amerykańskich i brytyjskich okrętów wojennych. Ich zdaniem, wraz z ocieplaniem się klimatu i ustępowaniem lodów sprzeczności będą się nasilać i rozmieszczenie nowych radarów w Arktyce jest w pełni uzasadnione w kontekście wzmocnienia obronności i ochrony rosyjskich interesów gospodarczych i strategicznych w regionie.

Wzdłuż całej północnej granicy od Nowej Ziemi do Czukotki Rosjanie rozmieścili sieć stanowisk i punktów naprowadzania lotnictwa. Z kolei na archipelagu Ziemi Franciszka-Józefa, wyspach Kotielnyj, Wrangela i Srednij oraz Mys Szmidta zbudowano autonomiczne i pograniczne bazy wojskowe. Z kolei pułk obrony powietrznej na Nowej Ziemi został wyposażony w systemy S-400.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz