Szojgu: Rosja będzie dalej rozwijać infrastrukturę wojskową w Arktyce

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zapowiedział dalszy rozwój rosyjskiej infrastruktury wojskowej w Arktyce.

Podczas wtorkowego spotkania kierownictwa rosyjskiego ministerstwa obrony, szef tego resortu, minister Siergiej Szojgu zapowiedział, że Rosja będzie dalej rozwijać swoją infrastrukturę wojskową w Arktyce i na wybrzeżu Oceanu Arktycznego.

„Flota Północna stale ćwiczy stosowanie lotnictwa myśliwskiego z lotnisk archipelagu arktycznego. Infrastruktura wojskowa jest dalej rozwijana na wyspach Arktyki i na wybrzeżu Oceanu Arktycznego” – powiedział Szojgu.

Zaznaczył, że Rosjanie kończą budowę lotniska na Wyspach Nowosyberyjskich. Trwa też budowa kwatery dla trzeciej dywizji obrony powietrznej w Tiksi w Jakucji.

Szojgu przypomniał również o zakończeniu budowy 3,5-kilometrowego pasa startowego na lotnisku w bazie lotniczej Nagurskoje, na Ziemi Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa. Umożliwia on przyjmowanie w bazie wszystkich typów samolotów.

Ponadto, rosyjski minister wysoko docenił rezultaty ekspedycji arktycznej Floty Północnej, w trakcie której trzy rosyjskie okręty podwodne z napędem nuklearnym po raz pierwszy w rosyjskiej historii wyszły na powierzchnię na ograniczonej przestrzeni, przebijając pokrywę lodową. Szojgu powiedział też, że w ekspedycji uczestniczyło ponad 600 wojskowych i personelu cywilnego oraz około 200 sztuk ciężkiego sprzętu i uzbrojenia. Minister podkreślał też naukowy charakter tej ekspedycji.

Agencja Tass podała też, że rosyjski rząd zatwierdził plan rozwoju arktycznego, który zawiera m.in. ulepszenie lotniska w Murmańsku, budowę drogi Narjan Mar – Usinsk, powiększenie portu Pewek w Czukockim Okręgu Autonomicznym i Sabetta na Półwyspie Jamalskim. Rosjanie zamierzają też rozwijać turystykę w regionach polarnych. Łącznie, plan zawiera 268 elementów, w większości z terminem realizacji 2021-2022. Niektóre projekty, jak dotyczący ulepszenia flotylli lodołamaczy, ma dłuższe terminy.

Czytaj także: Rosja będzie testować Su-34 i Su-35 w warunkach arktycznych

Wcześniej pisaliśmy, że rosyjscy eksperci mówią, że Rosja jest krytykowana za „militaryzację północy”, choć zaznaczają, że widać tam też rosnącą aktywność NATO, np. bombowców B-52 czy amerykańskich i brytyjskich okrętów wojennych. Ich zdaniem, wraz z ocieplaniem się klimatu i ustępowaniem lodów sprzeczności będą się nasilać i rozmieszczenie nowych radarów w Arktyce jest w pełni uzasadnione w kontekście wzmocnienia obronności i ochrony rosyjskich interesów gospodarczych i strategicznych w regionie.

Wzdłuż całej północnej granicy od Nowej Ziemi do Czukotki Rosjanie rozmieścili sieć stanowisk i punktów naprowadzania lotnictwa. Z kolei na archipelagu Ziemi Franciszka-Józefa, wyspach Kotielnyj, Wrangela i Srednij oraz Mys Szmidta zbudowano autonomiczne i pograniczne bazy wojskowe. Z kolei pułk obrony powietrznej na Nowej Ziemi został wyposażony w systemy S-400.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz