Minister obrony Rosji przyznał w niedzielę medale żołnierzom po tym, jak Moskwa poinformowała, że jej siły zniszczyły cztery niemieckie czołgi Leopard i pięć amerykańskich pojazdów bojowych Bradley, odpierając ukraińską kontrofensywę.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przyznał w niedzielę medale żołnierzom po tym, jak Moskwa poinformowała, że jej siły zniszczyły cztery niemieckie czołgi Leopard i pięć amerykańskich pojazdów bojowych Bradley, odpierając ukraińską kontrofensywę.

W państwowej telewizji pokazano, jak minister obrony Siergiej Szojgu wręczał „Złotą gwiazdę Bohatera Rosji” żołnierzom, którzy powiedzieli, że zniszczyli wrogie czołgi i pojazdy opancerzone.

Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować roszczeń z pola bitwy z żadnej ze stron.

Ministerstwo obrony Rosji zamieściło w sieci nagranie wideo, które według opisu przedstawia zniszczenie ukraińskiej kolumny na froncie w obwodzie zaporoskim, między wioskami Rabotino (ukr. Robotyne) i Wierbowe (ukr. Werbowe), od strony Małej Tokmaczki.

Na nagraniu widać jadącą kolumnę pancerno-zmechanizowaną ukraińskiej armii, w tym czołgi, która najprawdopodobniej została nakryta ostrzałem rosyjskiej artylerii. Widać też co najmniej kilka czołgów Leopard 2. Z wieży jednego z nich wydobywa się gęsty dym, a nawet płomienie.

Trzy pozostałe czołgi Leopard 2 stoją unieruchomione, przypuszczalnie porzucone przez załogi po tym, jak wjechały na miny.

Media rosyjskie podają, że ukraińska kolumna najpierw wjechała na pole minowe, a następnie została ostrzelana.

Rosyjscy blogerzy wojskowi oceniają, że de facto jest to pierwszy potwierdzony przypadek zniszczenia przez Rosjan czołgu Leopard 2 na wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Według ich informacji, wozy znajdują się w „szarej strefie”, na ziemi niczyjej i żadna ze stron nie jest w stanie ich zabrać. Postulowali też, żeby porzucone pojazdy „dobić” i uniemożliwić Ukraińcom ich ewakuowanie i wyremontowanie.

Fakt, iż Ukraina straciła pierwszy czołg Leopard 2, potwierdził również popularny komentator wojskowy, Jarosław Wolski.

Również niemiecki Bild odnotował tę sytuację, uznając ją za pełne potwierdzenie, iż siły ukraińskie już używają w boju czołgów Leopard 2. Pisze też, że świadczy to o tym, że Ukraińcy ruszyli do kontrofensywy.

Według rosyjskich miliblogerów, od nocy ze środy na czwartek formacje ukraińskie próbują przebić się przez linię obrony Sił Zbrojnych FR na odcinku orechowskim. Rosjanie twierdzą, że m.in. dzięki przewadze w powietrzu Siły Zbrojne Ukrainy straciły ponad 40 pojazdów opancerzonych, w tym co najmniej cztery czołgi Leopard 2A4. 

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply