Premier Viktor Orban wysłał w czwartek list do Ronalda Laudera, przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów, broniący magazyn Figyelo przed zarzutami o antysemityzm.

Treść listu ujawnił na Twitterze Barak Ravid, dziennikarz izraelskiej telewizji Channel 10.

W ubiegłym tygodniu, magazyn biznesowy Figyelo został oskarżony o antysemityzm z powodu okładki ukazującej Andrasa Heislera, szefa Federacji Węgierskich Społeczności Żydowskich (Mazsihisz), wśród spadających węgierskich banknotów. W liście skierowanym do premiera Orbana, Ronald Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów, napisał w odniesieniu do okładki magazynu, że taki obraz „jest jedną z najstarszych i najokrutniejszych karykatur żydowskiego narodu i stawia nie tylko czasopismo, ale i całe Węgry w bardzo złym świetle. Czas publikacji jest szczególnie istotny, ponieważ ludzie w Stanach Zjednoczonych i gdzie indziej zwracają większą uwagę na wzrost antysemityzmu w całej Europie, a zwłaszcza na Węgrzech”.

Orban z kolei, w odpowiedzi Lauderowi, zarzucił mu, że kieruje się „lewicowymi i liberalnymi uprzedzeniami”. „Jestem jednak zaskoczony, że prosisz mnie o ograniczenie wolności słowa i wolności prasy. Pomimo całego mojego szacunku dla ciebie, nie mogę spełnić takiej prośby. Jestem także zdezorientowany tym, że wydajesz się sięgasz po długopis i papier tylko wtedy, gdy w centrum debaty znajduje się ktoś z lewicy o żydowskim pochodzeniu” – napisał Orban.

Orban przypomniał również Lauderowi, że jego rząd prowadzi politykę zerowej tolerancji dla antysemityzmu. Do dyskusji wokół okładki magazynu włączył się również Amerykański Komitet Żydów, który oświadczył, że “Żydzi z pieniędzmi to znany, haniebny obraz antysemicki”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Izraelska opozycja krytykuje wizytę Orbana w Izraelu

kresy.pl / jerusalem post / twitter

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Bajeczki pan Ronald Lauder opowiada i w antysemityżmie się wyżywa,tak jakby semitą była tylko święta krowa.Wprawdzie „Talmud”na takich Żydów kreuje,ale przecież nie zaprzecza,wręcz propaguje,że dla Żydów pieniądz i lichwa to rzecz najważniejsza.Jeżeli pan Lauder temu zaprzecza,to logicznie sprawę ujmując sam jest pierwszym antysemitą.Przecież mądrości Talmudu Żydów identyfikują-to podstawowa wiedza i nauka judaistycznego Naroda.Tak per analogia,z talmudycznych przesłanek Kneset izraelski uchwalił w 1950 r ustawę z mocy której zrezygnowano z ze ścigania,wydawania,ujawniania nazwisk żydowskich kolaborantów,,szmalcowników i zbrodniarzy,agentów Gestapo-tworzyli oni bowiem,jako „fachowcy” fundamenty Państwa Izrael,co dziś widać i słychać.