Podczas szczytu z udziałem Chin i 16 państw Europy Środkowej i Wschodniej, premier Węgier podziękował Polsce jako „najsilniejszemu państwu” w tej części kontynentu.

Słowa Viktora Orbana na temat Polski, jak relacjonuje obecny w Chinach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz, padły podczas jego przemówienia podczas szczytu w formacie „16+1”. Bierze w nim udział również prezydent Andrzej Duda. Sajewicz relacjonował również, że wypowiedź Orbana na temat Polski była dobrze odbierana w kuluarach. „Komentarze w kuluarach po przemówieniu Orbana: mocne słowa o Polsce”– napisał na Twitterze. Dziennikarz skomentował również, że jego zdaniem Europa Środkowa i Wschodnia „zwraca się w stronę Chin”.

Premier Węgier zaapelował również do chińskich władz, aby wsparły wysiłki Unii Europejskiej na rzecz walki z terroryzmem w następstwie krwawych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

W skłąd grupy „16+1”, oprócz Chin i Polski, wchodzą: Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

wPolityce.pl / twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  dajaman :

  I na podstawie wypisanej tej grupy powinna powstać koncepcja międzymorza. Zjednoczyć całą Europę Środkowo Wschodnią i utworzyć własną unię, a nie Unię na wzór EU tylko Unię Narodów opartych na wolnym handlu, przepływie dóbr i pracowników, z ostrą polityką imigrancką. Musimy sprawić by Zachodnie państwa przejrzały na oczy i zaczęły nas potrzebować jako partnerów a nie tanią siłę roboczą dla swoich gospodarek.

  • Avatar
   leszek1 :

   Wydaje sie, ze pierwszekroki zostaly wlasnie zrobione w tym kierunku. Dyktat UE ial na celu zniszczenie panstw narodowych i wykonal to zadanie w osiemdziesieciu procentach. Zwiazek panstw narodowych moze byc zespolem w ktorym kazde panstwo bedzie zyskac, a nie tracic. Mozliwe, ze stajemy sie swiadkami zmian konfiguracji politycznej na mapie Europy i swiata.