Prezydent Kosowa Hashim Thaci zarzucił w piątek międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości przepisywanie historii po tym, jak został oskarżony o zbrodnie wojenne związane z konfliktem z Serbią w latach 90 – poinformowała agencja prasowa AFP.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa AFP, prezydent Kosowa Hashim Thaci oskarżył w piątek prokuraturę z międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w Hadze o przepisywanie historii.

Prokuratorzy w Hadze w specjalnej sprawie poświęconej Kosowu oskarżyli w środę byłego przywódcę politycznego albańskiej grupy partyzanckiej i dzisiejszego prezydenta kraju, o zbrodnie wojenne popełnione podczas konfliktu z Serbią.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Thaci poinformował na Facebooku, że w niedzielę wystosuje do obywateli Kosowa specjalną odezwę. „Nikt nie może przepisać historii Kosowa!” – ogłosił w swojej reakcji na zarzuty.

Kosowska Armia Wyzwolenia, której członkiem był dzisiejszy prezydent Kosowa, zbuntowała się przeciwko Belgradowi ponad 20 lat temu, gdy cała jeszcze społeczność międzynarodowa uznawała Kosowo za prowincję Serbii. Prezydent został oksarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości związane z wojną 1998–99, które kosztowały około 13 000 istnień ludzkich, w przeważającej części Albańczyków z Kosowa.

Zobacz też: Nowy rząd w Prisztinie

„Pozostaję pełen nadziei, że nadchodzące dni będą lepsze dla Kosowa i Albanii” – poinformował we wpisie na swoim koncie w mediach społecznościowych. Thaci wcześniej zapewniał, że zastosuje się do wyroku, a także że jest niewinny i nie ma „nic do ukrycia”.

Prezydent i inni podejrzani są oskarżani o morderstwa, uprowadzenia, prześladowania i tortury wobec „setek znanych ofiar albańskiego, serbskiego, romskiego pochodzenia i innych przeciwników politycznych”. Jego prawa ręka Kadri Veseli, były szef szpiega KLA, który obecnie przewodzi partii politycznej założonej przez Thaciego, również został oskarżony o przestępstwa i odrzucił je jako „nieprawdziwe”.

Oskarżenia wciąż wymagają zatwierdzenia przez sędziego, ale prokuratorzy oświadczyli, że podali do publicznej wiadomości akt oskarżenia, ponieważ Thaci i inni próbowali „utrudniać pracę” trybunałowi, który działa na podstawie prawa Kosowa. Jest mało prawdopodobne, że prezydent zostanie aresztowany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PDK jest partią gromadzącą weteranów dawnej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), zbrojnej organizacji separatystycznej, która w 1997 r. rozpoczęła rebelię w należącym do Serbii regionie. Po militarnej agresji NATO przeciw Belgradowi i pod parasolem Sojuszu wywodzący się z UCK działacze dokonali jednostronnego ogłoszenia niepodległości, która dziś uznawana jest przez część państwa świata w tym USA i znaczną większość państw Unii Europejskiej.

Thaci był UCK jeszcze od czasu formowania tej organizacji w Albanii przez dawne kręgi maoistowskich działaczy kosowskich orientujących się wcześniej na komunistycznego dyktatora Envera Hodżę. Szybko trafił do jej dowództwa, pozostając członkiem tak zwanej Grupy Drenickiej prowadzącej także przestępczą działalność: przemyt broni, handel kradzionymi samochodami, handel ropą i papierosami, oraz handel żywym towarem i organizację prostytucji. W czasie nieudanych negocjacji między UCK i władzami Jugosławii w 1999 r., Thaci wchodził w skład delegacji reprezentującej tę pierwszą jako faktyczny polityczny lider. Został też pierwszym premierem Kosowa po jednostronnej proklamacji jego niepodległości w 2008 r. Veseli kierował w czasie wojny kontrwywiadem UCK.

Kresy.pl/AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz