Rządy Albanii i Wielkiej Brytanii zawarły porozumienie w sprawie deportacji obywateli tej pierwszej, którzy nielegalnie przebywają na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Informująca o porozumieniu telewizja Sky News przypomniała, że tylko w zeszłym roku do Wielkiej Brytanii przedostało się nielegalnie przez Kanał La Manche 12 tys. obywateli Albanii. Wykorzystali oni do tego celu niewielkie łódki. Taki sposób nielegalnego przedostawania się na brzeg Zjednoczonego Królestwa jest od kilku lat popularny wśród migrantów przebywających na terytorium Francji.

Tymczasem brytyjski minister imigracji Robert Jenrick poinformowal, że jak do tej pory odesłano już do ojczyzny “tysiące” Albańczyków nielegalnie przebywających nad Tamizą. “Setki” zostało wywiezionych na pokładach samolotów, jak uściślił minister. Stwierdził on także, że to wciąż „wczesne dni” i że „fałszywe twierdzenia z ostatniej chwili” wstrzymały deportacje. Przyznał również dziennikarce Sky News, że wielu innych Albańczyków ciągle przebywa w miejscach zakwaterowania w Wielkiej Brytanii zapewnianych im przez władze lub z uciekło z nich.

W 2022 r. w Wielkiej Brytanii złożono 74 751 wniosków o azyl, ponad dwukrotnie więcej niż w 2019 r., podano na stronie internetowej brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. W 2022 r. wsparcie otrzymało 110 171 osób, to jest o 30 proc. więcej niż w 2021 r. Na początku maja z zakwaterowania na koszt brytyjskiego podatnika korzystało ponad 45 tys. osób ubiegających się o azyl. Przebywają w hotelach, hostelach i innyc miejscach zlokalizowanych na terenie 200 brytyjskich gmin.

news.sky.com/gov.uk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply