Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w 2023 roku wydatki wojskowe Polski były o 75 procent wyższe niż rok wcześniej. To zdecydowanie najszybszy roczny wzrost w całej Europie. Światowe wydatki na zbrojenia wzrosły zaś o prawie siedem procent.

Kraje świata wydały w 2023 roku na cele wojskowe łącznie 2,443 bln dolarów. Oznacza to, że światowe wydatki na zbrojenia wzrosły o prawie siedem procent, osiągając rekordowy poziom. SIPRI wskazuje w opublikowanym kilka dni temu raporcie, że wydatki wojskowe rosną we wszystkich regionach. Wydatki Polski wyniosły 31,6 mld dolarów (o 75 procent więcej niż rok wcześniej) i były 14. pod względem wielkości na świecie.

Swoje wydatki po raz kolejny znacznie zwiększyły USA, Chiny i Rosja. Rosja przeznaczyła w 2023 roku na wojsko 109 mld dolarów, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. To najwyższy poziom od końca Związku Radzieckiego.

Ukraina zajęła ósme miejsce wśród krajów świata pod względem wielkości wydatków wojskowych. W 2023 roku wzrosły o 51 proc. do 64,8 mld dolarów.

Kraje NATO wydały na obronność łącznie 1,341 bln dolarów, co stanowiło 55 proc. wydatków całego świata. Budżet obronny USA o wartości 916 mld odpowiadał za 68 proc. Odnotowano jednak wzrost udziału europejskich członków Sojuszu, którzy odpowiadali za 28 proc. wydatków wojskowych w NATO.

Przeczytaj: Duda: zaproponuję, aby państwa NATO wydawały na obronność 3 proc. PKB

“Dla europejskich państw NATO ostatnie dwa lata wojny na Ukrainie fundamentalnie zmieniły perspektywy bezpieczeństwa. Ta zmiana w postrzeganiu zagrożeń znajduje odzwierciedlenie w rosnącej części PKB przeznaczanej na wydatki wojskowe, przy czym natowski cel wynoszący 2 procent jest coraz częściej postrzegany jako punkt odniesienia, a nie próg do osiągnięcia” – zwraca uwagę analityk SIPRI Lorenzo Scarazzato.

Wzrost wydatków odnotowano także na Bliskim Wschodzie, w tym w Izraelu, co ma związek z jego ofensywą w Strefie Gazy. Wzrost nastąpił też w Ameryce Środkowej i Karaibach. Ma to związek z działaniami tamtejszych sił zbrojnych przeciwko zorganizowanej przestępczości.

Zobacz także: Financial Times: członkowie NATO z Europy muszą wydawać więcej na obronność

sipri.org / dw.com / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply