Rosyjski myśliwiec piątej generacji Su-57 powinien być w stanie wygrać z amerykańskim F-35 w walce jeden na jednego, dzięki swojej zwrotności, mówił w środę pilot testowy Magomied Tołbojew – przekazał Tass.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, w środę znany pilot testowy Magomied Tołbojew przekonywał, że rosyjski myśliwiec piątej generacji Su-57 powinien być w stanie wygrać z amerykańskim F-35 w walce jeden na jednego, dzięki swojej zwrotności.

„Su-57 z łatwością zabije F-35, jeśli spotkają się jeden na jednego. F-35 nie może manewrować, jest po prostu do tego niezdolny. Ale ma elektroniczną moc” – przekonywał Tołbojew , dodając, że elektronika może zostać zakłócona nawet przez rozbłyski słoneczne. „Dlatego sprzeciwiam się wszelkiej elektronice”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tołbojew scharakteryzował Su-57 jako „genialny samolot”, ale podkreśla, że ​​czasy pojedynków powietrznych jeden na jednego już dawno minęły.

„Dzisiaj nie walczy się już jeden na jednego. Wszystko zależy od twojego wsparcia. Dzisiaj jest wojna elektroniczna. To już nie jest sparingowe, ale złożone podejście do kwestii taktycznych” – powiedział pilot.

Zobacz też: Reuter: ZEA i USA dobiły targu w sprawie zakupu F-35

Myśliwiec piątej generacji Su-57 jest przeznaczony do niszczenia wszelkiego rodzaju celów powietrznych, naziemnych i morskich. Samolot ma naddźwiękowe przeloty, wewnętrzną komorę na broń, powłokę pochłaniającą fale radiowe i najnowszy kompleks awioniki.

F-35 to wielofunkcyjna maszyna bojowa, zaprojektowana zgodnie z zasadami słabej widzialności radiowej. Został opracowany przez Stany Zjednoczone i osiem innych krajów: Australię, Wielką Brytanię, Danię, Włochy, Kanadę, Holandię, Norwegię i Turcję. Jednak w zeszłym roku Waszyngton wykluczył Ankarę z programu w odwecie za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400.

W dniu 20 stycznia emerytowany generał dywizji Tołbojew skończył 70 lat. Jest honorowym pilotem testowym Rosji i otrzymał tytuł Bohatera Rosji. W trakcie służby pilotował ponad 50 typów i modyfikacji samolotów, w tym MiG-29, MiG-31, Su-24 i Su-27. W połowie lat 80. Tołbojew uczestniczył w programie kosmicznym Energia-Buran i przeszedł pełne szkolenie w zakresie załogowych lotów kosmicznych na statkach kosmicznych wielokrotnego użytku.

Zobacz też: Breaking Defense: Ekspert: Supermyśliwiec NGAD mógłby zastąpić zbyt drogie F-35

Kresy.pl/Tass

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz