Federalny rząd Niemiec udzieli Lufthansie wsparcia w wysokości 9 mld euro. W zamian za to przejmie 20 proc. udziałów w spółce. Jest to największy do tej pory pakiet pomocowy dla linii lotniczych w Unii Europejskiej. Transakcja musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Unię Europejską. Ryanair zapowiedział protest w sprawie pomocy finansowej dla niemieckiego przewoźnika.

Niemiecki rząd zgodził się w poniedziałek na udzielenie Lufthansie pomocy w wysokości 9 mld euro – informuje portal “Politico”. W zamian za to przejmie 20 proc. udziałów w koncernie. Jest to największy do tej pory pakiet pomocowy dla linii lotniczych w Unii Europejskiej (UE). Do przeprowadzenia transakcji konieczna jest jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej. Protest w sprawie pomocy dla niemieckiego przewoźnika zapowiedziały m.in. tanie linie lotnicze Ryanair.

W poniedziałek niemieckie władze i Lufthansa porozumiały się w kwestii rządowej pomocy dla przewoźnika. Taki obrót spraw sugerowały wcześniejsze informacje medialne, o których pisaliśmy. Opisywanemu pakietowi pomocowemu dla Lufthansy sprzeciwiała się niemiecka opozycja: Zieloni i liberałowie.

Niemiecki rząd wesprze spółkę kwotą 9 mld euro. Otrzyma w zamian 20 proc. udziałów koncernu. Będzie mógł wprowadzić do rady nadzorczej spółki dwie osoby.

Niemiecki rząd będzie mógł także dokupić dodatkowe 5 proc. udziałów. Uniemożliwi to ewentualne niechciane próby przejęcia firmy.

“Kiedy firma znów zacznie normalnie funkcjonować, państwo odsprzeda swoje akcje” – zapowiedział niemiecki minister finansów Olaf Scholz.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się portal, mimo że dzisiejsza wartość kapitałowa Lufthansy jest mniejsza o połowę niż rządowe wsparcie, Niemcom zależy na utrzymaniu swojego flagowego przewoźnika. Nie chcą także dopuścić do utraty znaczenia lotniska we Frankfurcie, które jest centralnym europejskim portem lotniczym.

Jest to największa rządowa pomoc dla linii lotniczych, jaka została udzielona dotychczas w krajach Unii Europejskiej. Francuski rząd wsparł wcześniej linie lotnicze Air France kwotą 7 mld euro. Włoskie władze zainwestowały zaś 3 mld w Alitalii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zapowiedziana przez niemieckie władze transakcja musi zostać zaakceptowana przez Komisję Europejską. KE musi stwierdzić, że rządowa pomoc nie zakłóci konkurencyjność europejskiego rynku.

Portal zwraca uwagę, że problemy mogą zaistnieć wówczas, gdy KE poprosi Lufthansę np. o odstąpienie prawa do korzystania w niektórych godzinach z lotnisk oraz korytarzy przelotowych.

“Pakiet pomocy dla Lufthansy nie może być zagrożony przez nadmierną biurokrację Brukseli” – oświadczył niemiecki europoseł Ulrich Lange z CSU.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pakiet pomocowy dla Lufthansy został mocno skrytykowany przez zarządy tanich linii lotniczych, m.in. Ryanair i Wizz Air. Ich zdaniem duży pakiet pomocowy zakłóci konkurencję na rynku.

Dyrektor generalny irlandzkiego przewoźnika Michael O’Leary zapowiedział we wtorek, że “linie lotnicze Ryanair zaskarżą niemiecki pakiet pomocy o wartości 9 mld euro dla Lufthansy”.

Zobacz także: Niemcy ogłosiły pakiet pomocowy – jego całkowita wartość sięgnie 750 mld euro

politico.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply