Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego? MSZ Niemiec odpowiada

Niemiecki MSZ zaznacza, że kwestia możliwej odbudowy wysadzonego przez Niemców w 1944 roku Pałacu Saskiego, uwzględniona w ramach rządowego projektu „Polski Ład”, na razie jest na wczesnym etapie. „Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt”.

Przypomnijmy, że w ramach ogłoszonego przez rząd Mateusza Morawieckiego tzw. Polskiego Ładu, czyli programu mającego „naprawić” rzeczywistość w Polsce po pandemii koronawirusa, odbudowany miałby zostać Pałac Saski w Warszawie. Deklarację w tej sprawie złożył prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Mówił o tym także wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński: – Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już trwa.

Jednocześnie, pojawiła się koncepcja, żeby za odbudowę pałacu zapłacili Niemcy. Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” na pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego i reperacje wojenne od Niemiec odpowiedział:

„Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II Wojny Światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I Wojny Światowej”.

 

Jak podaje polsatnews.pl za Polską Agencją Prasową, do niemieckiego MSZ skierowano zapytanie, RFN zamierza zapłacić za odbudowę pałacu, wysadzonego w grudniu 1944 roku przez Niemców.

„Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt” – odpowiedziało niemieckie ministerstwo.

Pałac Saski, sięgający swoimi początkami drugiej połowy XVII wieku, swoją najbardziej znaną formę uzyskał po przebudowie w stylu klasycystycznym w latach 1839-1842. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w gmachu mieścił się Sztab Generalny Wojska Polskiego, a w latach 30. XX wieku także Biuro Szyfrów. W 1925 roku w arkadach w centralnej części obiektu uroczyście odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. Gmach został wysadzony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 roku. Ocalały wówczas jedynie fragmenty centralnej kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza, częściowo zrekonstruowane po zakończeniu II wojny światowej. Później przy różnych okazjach rozważano pełną lub częściową rekonstrukcję budynków pałacu, m.in. w latach 70. XX wieku, a przede wszystkich w okresie, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych” – podkreślał w jednym ze swoich wystąpień prof. Gliński. „Pałac Saski był świadomie, już po Powstaniu Warszawskim wysadzony przez Niemców w celu zniszczenia polskiej kultury, unicestwienia nas jako wspólnoty kulturowej i politycznej. (…) Odbudowa Pałacu Saskiego jest w tym kontekście symbolem naszej niezłomności, symbolem odpowiedzialności za polski los i nadziei dla przyszłych pokoleń”.

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply