W czeskich mediach pojawiła się krytyka faktu przyjęcia przez Czechy od Niemiec 14 używanych czołgów Leopard 2A4 w zamian za stare T-72 wysłane na Ukrainę. Ekspert twierdzi, że rząd w ten sposób „zamknął drzwi do sprawdzenia innych opcji”.

Na łamach czeskiego dziennika „Mlada Fronta DNES” („MFD”), ekspert ds. bezpieczeństwa Milan Mikulecky opisał 14 czołgów Leopard 2A4, które Czechy otrzymały od Niemiec w ramach rekompensaty za stare czołgi T-72 przekazane Ukrainie. Według gazety, pojazdy te „nadają się tylko do ćwiczeń”.

„To zdecydowanie nie jest czołg na dzisiejsze pole bitwy” – uważa Mikulecky. Przypomniał, że wozy Leopard 2 w wersji 2A4 pochodzą z połowy lat 80. poprzedniego stulecia. Ekspert uważa też, że umowa czeskiego ministerstwa obrony z Niemcami zasadniczo zawęziła pole manewru w negocjacjach dotyczących zakupu nowych czołgów, których potrzebuje czeska armia.

 

MFD zwraca uwagę, że Polska kupuje koreańskie czołgi K2 i sygnalizuje, że również Czechy powinny rozważyć taką opcję. Podkreśla też, że według analiz z 2019 roku, K2 został oceniony jako lepszy, niż francuski Leclerc czy niemiecki Leopard 2.

„Kierownictwo polityczne ministerstwa, zgadzając się na ten dar, zamknęło nam drzwi do sprawdzenia innych opcji, a zwłaszcza do negocjowania ceny w konkurencyjnym środowisku” – podkreślił Mikulecky w rozmowie z „MFD”.

14 niemieckich czołgów Leopard 2A4 dotarło do Czech w tym tygodniu. Czeska armia pochwaliła się tym w serwisach społecznościowych.

Czesi otrzymali też jeden wóz naprawczo-ewakuacyjny Büffel. Umowę w tej sprawie podpisano w maju 2022 roku. Przekazane Leopardy są używane – służyły wcześniej w armii Szwajcarii, później Niemiec, po czym zostały zakupione przez Rheinmetall. Media podawały, że przekazane Czechom czołgi dobrze przeszły testy.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku czeskie ministerstwo obrony ogłosiło, że 73. batalion czołgów armii czeskiej odebrał pierwszy czołg podstawowy Leopard 2A4, którego przekazanie wynegocjowano z Niemcami w maju 2022 roku. Jest to część programu, który Niemcy nazywają „Ringtausch” – systemu wymiany okrężnej obsługiwanego przez niemiecki rząd w celu pośredniego dostarczania broni na Ukrainę. Wszystkie pojazdy miały zostać dostarczone Czechom przed końcem 2023 roku, z zastrzeżeniem, że nie wolno ich odsprzedać ani wysłać na Ukrainę.

dziennik.pl /bulgarianmilitary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply