21 grudnia 2022 roku czeskie ministerstwo obrony ogłosiło, że 73. batalion czołgów armii czeskiej odebrał pierwszy czołg podstawowy Leopard 2A4, którego przekazanie wynegocjowano z Niemcami w maju 2022 roku.

Jak poinformowało w środę ministerstwo obrony Czech, 73. batalion czołgów armii czeskiej odebrał pierwszy czołg podstawowy Leopard 2A4, którego przekazanie wynegocjowano z Niemcami w maju 2022 roku.

Przekazanie odbyło się w środę w bazie wojskowej w Přáslavicach w obecności czeskiej minister obrony Jana Černochovej oraz przedstawicieli Niemiec. Najpóźniej do końca 2023 roku mają pojawić się kolejne czołgi Leopard 2 i opancerzony pojazd ratowniczy.

Jest to część programu, który Niemcy nazywają „Ringtausch” – systemu wymiany okrężnej obsługiwanego przez niemiecki rząd w celu pośredniego dostarczania broni na Ukrainę.

W tym przypadku Czechy otrzymują nowoczesne zamienniki sowieckich czołgów T72, które Praga przekazała Ukrainie do walki z Rosjanami.

Najpóźniej do końca 2023 roku mają pojawić się kolejne czołgi Leopard 2 i opancerzony pojazd ratowniczy. Umowa obejmuje amunicję, szkolenie i części zamienne. „Dzięki czołgom Leopard przełamujemy impas zależności od sowieckiej technologii” – powiedziała Černochová.

Przypomnijmy, jak poinformowało słowackie ministerstwo obrony, minister obrony Jaroslav Naď powitał minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht w słowackim MON podczas ceremonii w poniedziałek 19 grudnia z okazji przekazania pierwszego z 15. czołgów Leopard 2A4, które Słowacja ma otrzymać w ramach wymiany w zamian za przekazanie Ukrainie 30 gąsienicowych bojowych wozów piechoty BMP-1.

23 sierpnia 2022 roku słowaccy i niemieccy przedstawiciele obrony podpisali w Bratysławie dwustronną umowę, na mocy której Słowacja przekaże Ukrainie 30 BMP-1 z zapasów rezerwowych w ramach rekompensaty za 15 czołgów podstawowych Leopard 2 w konfiguracji A4 z Niemiec.

O umowie „Ringtausch” minister obrony Jaroslav Naď powiedział: „Dzięki temu programowi wymiany sprzętu pomogliśmy nie tylko Siłom Zbrojnym Ukrainy w ich uzasadnionej walce o wolność i demokrację w ich kraju, ale także Siłom Zbrojnym Słowacji w zakresie, w jakim wzmocniliśmy i będziemy wzmacniać słowacki batalion czołgów”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply