W piątek Niemcy przeprosiły za ludobójstwo plemion Herero i Nama w Namibii ponad sto lat temu i po raz pierwszy oficjalnie określiły tę masakrę jako ludobójstwo – poinformował Reuters. Zgodziły się też sfinansować projekty o wartości ponad miliarda euro.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w piątek Niemcy przeprosiły za ludobójstwo plemion Herero i Nama w Namibii ponad sto lat temu i po raz pierwszy oficjalnie określiły tę masakrę jako ludobójstwo. Zgodziły się też sfinansować projekty o wartości ponad miliarda euro.

Niemieccy żołnierze zabili około 65 000 członków Herero i 10 000 członków Nama w kampanii 1904-1908 po buncie przeciwko kolonialnym władcom część historyków nazywa to wydarzenie “pierwszym ludobójstwem XX wieku”.

Podczas gdy Niemcy wcześniej uznawały „moralną odpowiedzialność” za zabójstwa, unikały oficjalnych przeprosin za masakry, aby uniknąć roszczeń o odszkodowanie.

W oświadczeniu ogłaszającym porozumienie z Namibią po ponad pięciu latach negocjacji, minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że wydarzenia z niemieckiego okresu kolonialnego należy nazwać „bez oszczędzania i przemilczania. Będziemy teraz oficjalnie nazywać te wydarzenia tym, czym były z dzisiejszej perspektywy: ludobójstwem” – powiedział Maas. „W świetle historycznej i moralnej odpowiedzialności Niemiec proszą Namibię i potomków ofiar o wybaczenie” – powiedział.

Niemcy zgodziły się sfinansować 1,1 miliarda euro projektów odbudowy i rozwoju, które przyniosłyby bezpośrednie korzyści społecznościom dotkniętym ludobójstwem. Media w Namibii podały w czwartek, że pieniądze sfinansują infrastrukturę, opiekę zdrowotną i programy szkoleniowe w ciągu 30 lat.

W 1904 roku niemieckie siły cesarskie stłamsiły powstanie rdzennych mieszkańców Herero i wypędziły ocalałych na pustynię, gdzie tysiące zmarły z głodu lub odwodnienia. W ciągu następnych czterech lat połowa więźniów Herero i Namaqua więzionych w obozach koncentracyjnych zmarła z powodu chorób, niedożywienia, przepracowania, pobicia i egzekucji.

Do 1908 roku populacja Herero spadła z 80 000 do około 15 000, a ludność Namaqua zmniejszyła się o połowę do 10 000.

W sierpniu 2020 roku informowaliśmy, że Republika Burundi leżąca we Wschodniej Afryce, która była częścią niemieckiej kolonii “Niemiecka Afryka Wschodnia” domaga się od Niemiec i Belgii 36 miliardów euro odszkodowania za kolonialne rządy tych państw.

Senat kraju zebrał panel ekspertów, którzy mają ocenić szkody wyrządzone podczas kolonializmu i doradzić w sprawie kosztów szkód, podał portal. Jak poinformowały media, po ustaleniu dokładnej kwoty Burundi planuje wysłać te zalecenia do rządów Niemiec i Belgii. Kraj zamierza również zażądać od krajów europejskich zwrotu skradzionych zabytków i materiałów archiwalnych.

“Powstaje wrażenie, jakby rząd w Berlinie był zaskoczony tym żądaniami, a przecież już od lat było do przewidzenia, że tego ważnego rozdziału historii nie będzie można zamieść pod dywan” – mówi Juergen Zimmerer, profesor wykładający historię Afryki na uniwersytecie w Hamburgu.

Od 1890 roku Niemcy skolonizowały Burundi, które stało się częścią Niemieckiej Afryki Wschodniej. Po I wojnie światowej krajem rządziła Belgia, aż do 1962 roku, kiedy afrykańskie państwo uzyskało niepodległość.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply