W sondażu instytutu badań opinii YouGov 45 proc. ankietowanych sprzeciwiało się wpuszczaniu imigrantów do kraju, zanim ich wnioski azylowe zostaną rozpatrzone.

Jedynie 9 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej opowiedziało się za bezwarunkowym przyjęciem imigrantów i umożliwieniem im poddania się procedurze azylowej w Niemczech.

21 proc. Niemców zgodziłoby się przyjąć imigrantów, gdyby inne kraje UE również zdecydowały się ich wpuścić.

Kolejne 18 proc. uczestników ankiety chciałoby przyjąć tylko uchodźców, którzy pochodzą ze stref wojennych. 7 proc. ankietowanych nie wyraziło jednoznacznej opinii.

Chęć przyjmowania imigrantów przebywających na Białorusi jest najsilniejsza wśród osób poniżej 30 roku życia i zwolenników Zielonych. Pomysł ten cieszy się najmniejszym poparciem wśród wyborców w wieku od 40 do 70 lat oraz wśród osób, które w ostatnich wyborach głosowały na Alternatywę dla Niemiec.

Bezwarunkowemu przyjmowaniu imigrantów sprzeciwia się także wielu zwolenników Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).

CZYTAJ TAKŻE: Do Niemiec przez Polskę przedostało się ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów

W niedzielę Straż Graniczna odnotowała 82 próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Funkcjonariusze wydali 7 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku grupa 33 cudzoziemców siłowo forsowała granicę przy wsparciu białoruskich służb. MON zamieścił nagranie wykonane po ataku.

Także w sobotę kilkudziesięcioosobowe grupy nielegalnych imigrantów próbowały siłowo przekroczyć polsko-białoruską granicę. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach placówek Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku.

Szacunki Straży Granicznej wskazują, że obecnie po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów, którzy mogą podejmować próby nielegalnego przejścia na terytorium RP – poinformowała w sobotę st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Podkreśliła, że aktualnie po stronie białoruskiej nie ma koczowisk, jak miało to miejsce wcześniej. „Część cudzoziemców przewożona jest do centrum logistycznego. Obserwujemy sytuację” – powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE: Frontex: liczba nielegalnych przekroczeń granicy wschodniej UE wzrosła o 1444%

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Straż Graniczna zanotowała od początku roku ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy jest stymulowany przez białoruskie władze.

Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że ponad 100-osobowa grupa cudzoziemców forsowała w piątek wieczorem granicę polsko-białoruską. Zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Białowieży. Atak nielegalnych imigrantów był wspierany przez białoruskie służby. Dwóch żołnierzy Wojska Polskiego zostało poszkodowanych. Opublikowano nagranie zajścia.

Zobacz także: Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca do wschodniej części Polski [+FOTO/VIDEO]

 

Przypomnijmy, że w czwartek na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze ponownie doszło do próby siłowego sforsowania granicy. Jak podano, brała w tym udział grupa licząca blisko200 agresywnych cudzoziemców. Dodajmy, że bardzo podobna sytuacja miała tam miejsce w środę. Uczestniczyła w tym grupa migrantów podobnej wielkości.

Jak podały polskie służby, w wyniku czwartkowego incydentu poszkodowanych zostało dwóch cudzoziemców oraz polski żołnierz. Zaznaczono też, że schemat działania był niemal identyczny, jak podczas poprzednich tego typu incydentów. Polskich funkcjonariuszy próbowano oślepić lampami stroboskopowymi i rzucano w nich kamieniami. Wszystko obserwowali białoruscy funkcjonariusze.

Przeczytaj: Białoruskie służby odtworzyły Hymn Polski podczas próby siłowego przekroczenia granicy przez imigrantów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w czwartek w ośrodku dla imigrantów w Wędrzynie w województwie lubuskim doszło do zamieszek, które w mediach określono mianem „buntu”. Według informatora portalu wPolityce.pl, kilkuset imigrantów próbowało sforsować bariery, w tym ogrodzenie, i uciec ze strzeżonego ośrodka. Znajduje się on niedaleko granicy z Niemcami. Wieczorem policja i Straż Graniczna poinformowały, że sytuacja została opanowana. Agresywni mężczyźni zdemolowali pokoje, próbowali sforsować ogrodzenie. Twierdzili, że chcą dostać się do Niemiec.

W piątek polskie służby oficjalnie opublikowały fragmenty nagrań, przedstawiających zdarzenia w Wędrzynie. Pierwsze zamieściła Straż Graniczna.

Zobacz: Bunt migrantów w Wędrzynie. Służby pokazały nagrania [+VIDEO]

Kresy.pl / antennemuenster.de / dailysabah.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply