Nie będzie rozejmu w Strefie Gazy

Hamas w odpowiedzi na ofertę rozejmu miał postawić warunki, które Izrael uznał za zaporowe.

Jak podaje „The Wall Street Journal”, Hamas odrzucił izraelską ofertę rozejmu w Strefie Gazy. Przypomnijmy, że według informacji uzyskanych wcześniej przez media izraelskie, nowy rozejm miałby potrwać siedem dni. Izrael oczekiwał uwolnienia w tym czasie kolejnych 40 zakładników.

Jednocześnie poinformowano, że Hamas miał postawić Izraelowi twarde warunki. W ocenie „WSJ”, wydają się one nie do zrealizowania.

 

Gazeta pisze, że palestyńska organizacja oświadczyła egipskim mediatorom, że Izrael musi najpierw wstrzymać ofensywę w Strefie Gazy, a dopiero potem będzie możliwe ponowne przystąpienie do omawiania potencjalnego porozumienia. Ponadto, w pierwszej kolejności strona izraelska miałaby uwolnić wszystkich palestyńskich więźniów. To miałoby być warunkiem wstępnym do rozmowy o uwolnieniu pozostałych izraelskich zakładników. Ich liczbę szacuje się na około 100.

Według relacji „WSJ”, w odpowiedzi na to Izrael oświadczył, że nie wstrzyma swojej ofensywy lądowej w Strefie Gazy oraz, że warunki Hamasu nie stanowią podstawy do rozmów.

Wcześniej w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby poinformował, że rozmowy dotyczące nowego rozejmu w Strefie Gazy są „poważne”. Dodał też, że negocjatorzy liczą na to, iż doprowadzi to do kolejnej przerwy w walkach.

W nocy z wtorku na środę portal Axios podał, powołując się na izraelskie źródła rządowe, że Izrael podczas negocjacji zaproponował kolejny rozejm w Strefie Gazy. Miałby on potrwać siedem dni. W zamian za przerwanie przez stronę izraelską działań wojennych Hamas miałby uwolnić kolejnych 40 zakładników. Dotyczy to przede wszystkim kobiet oraz mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, a także zakładników chorych i ciężko rannych, wymagających pilnej pomocy medycznej.

Wcześniej we wtorek prezydent Izraela, Icchak Hercog powiedział na spotkaniu z ambasadorami, że „Izrael jest gotowy na kolejną humanitarną przerwę i dodatkową pomoc humanitarną, by umożliwić wypuszczenie zakładników”. Według komunikatu Hercog oświadczył też, że „Izrael nie prowadzi wojny przeciwko Palestyńczykom, lecz walczy ze swoim wrogiem, organizacją terrorystyczną Hamas”. Zapewnił, że ilość pomocy humanitarnej docierającej do Strefy Gazy „może być natychmiast potrojona”. Według niego, stosunkowo niewielka liczba ciężarówek wjeżdżających do Strefy Gazy to wynik ograniczeń po stronie agencji pomocowych ONZ, a nie efekt działań izraelskich służb.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Jedynie od czasu do czasu do regionu wpuszczane są konwoje z pomocą humanitarną wjeżdżającą od strony Egiptu.

Pod koniec listopada strony zawarły rozejm humanitarny trwający tydzień, któremu towarzyszyła wymiana więźniów.

Izrael twierdzi, że w wyniku ataku Hamasu zginęło 1,2 tys. osób, w większości cywilów. Hamas wziął 7 października 240 zakładników. Zginęło również prawie 20 tys. Palestyńczyków w Strefie Gazy, podało ministerstwo zdrowia tego terytorium kierowane przez Hamas. To w większości kobiety i dzici. Co najmniej 46 tys. osób zostało rannych, a co najmniej 7,6 tys. osób uznano za zaginione – podało biuro medialne Hamasu. Ponadto, od początku konfliktu służby izraelskie aresztowały i zatrzymały ponad 4,6 tys. Palestyńczyków. W więzieniach przebywa ponad 7,8 tys. więźniów palestyńskich.

Szacuje się, że 1,9 miliona z całkowitej populacji Strefy Gazy wynoszącej 2,4 miliona to osoby, które musiały opuścić swoje miejsca zamieszkania.

WSJ / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply