Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów wiceszefa Klubu PiS Jacka Żalka, który powiedział, że w Jedwabnem odpowiedzialni za morderstwo Żydów są Niemcy.

Przypomnijmy, że w środę w Polsat News poseł Jacek Żalek powiedział o mordzie w Jedwabnem: “To jest nadużycie i bezczelność. Tak jakby powiedzieć, że skoro przyjmiemy tę logikę to znaczy, że policja żydowska, która selekcjonowała, dostarczała,  była odpowiedzialna za doprowadzenie Żydów do komór gazowych. To znaczy, że Żydzi zgotowali sobie Holokaust? To jest po prostu głupie i bezczelne. Tak samo mówienie, że Polacy są odpowiedzialni za zbrodnie Holokaustu. Zamordowali Niemcy, a jeżeli byli tam Polacy, którzy brali udział w tej zbrodni, to oczywiście ponoszą za to odpowiedzialność”. Żalek zaznaczył również, że osoby, które zeznawały w sprawie zbrodni po wojnie, były poddane ubeckim torturom.

“Były oczywiście bardzo smutne, dramatyczne wypadki, takie, że również Polacy mordowali Żydów i tak było w Jedwabnem. Na pewno byli też do tego popychani przez zbrodniczy, terrorystyczny reżim okupanta hitlerowskiego, niemieckiego, ale oczywiście były takie przypadki” – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki pytany o słowa Żalka.

W trakcie konferencji, premier przywołał dane z książki Gunnara S. Paulsona pt. “Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945”. “On szacuje tam, że osób, które pomagały osobom narodowości żydowskiej, którym udało się wymknąć z tego piekła, jakim było Getto Warszawskie, (…) było od 70 do 90 tys., a takich złych ludzi, ale też ludzi, którzy byli źli przez to też, że zapanowała wojna (…) było 2-4 tysiące, nie wiemy tego dokładnie – mówił Morawiecki. Przeliczając dane z Warszawy na całą Polskę, premier oszacował, że Żydom pomagały ‘setki tysięcy Polaków’, a nawet milion” – podkreśił Morawiecki.

Premier dodał, że w Polsce nie jest zagrożona wolnośc prowadzenia badań historycznych, ani ekspresji artystycznej, zaznaczając jednocześnie, że “my nie możemy pozwolić na to, żeby to co jest czarne było nazywane białym albo odwrotnie. Musimy bronić naszego honoru, naszego dobrego imienia, bo to jesteśmy też winni tym wszystkim, którzy walczyli o tę wolność

Morawiecki zwrócił uwagę na to, że indywidualne zbrodnie z udziałem Polaków nie mogą przyćmić polskiego bohaterstwa “ale przede wszystkim nie mogą służyć za przyczynę takich określeń jak “polskie obozy śmierci”, “polskie obozy zagłady”. To jest po prostu coś, co mi się kompletnie nie mieści w głowie. I dlatego my naszych racji bronimy, my naszych racji na pewno będziemy bronić, będziemy starali się budować to wszystko w dialogu z naszymi partnerami izraelskimi”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompleks Izraela 

Kresy.pl / Rzeczpospolita

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Panie Premierze Morawiecki,nie można tak bezkrytycznie popierać narracji Żyda Kwaśniewskiego/Sztolcmana i legitymizować antypolskość Żyda Grossa i jednoznacznie stwiedzać “Polacy mordowali Żydów i tak było w Jedwabnem”,w oparciu o podejrzane manipulacją dowody na co poseł Jacek Żalek wskazuje.Obiektywna prawda o tej tragedii wymaga przeprowadzenia pełnej ekshumacji w Jedwabnej i przeprowadzenia właściwych historycznych badań,o co poseł postuluje,co Pan ignoruje.Bez spełnienia tego postulatu nigdy nie będzie zgody w sprawie Jedwabnego.

  2. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Jak zbadać na podstawie swoistego papierka lakmusowego, czy dany rząd to “dwużydzian Polaka”? Domagać się od rządu wznowienia ekshumacji. Jeśli nie zostaną wznowione, mamy do czynienia z “dwużydzianem Polaka” – trującym związkiem nazwanym i opisanym przez panią dr Ewę Kurek.