Historyk i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej prof. Bogdan Musiał tłumaczył przyczyny reakcji wielu obywateli Izraela na polską ustawę o IPN.

Prof. Musiał wziął udział w programie „Warto Rozmawiać” w TVP. Jak wskazał, „Judaizm wskutek sekularyzacji stracił na znaczeniu. Pamięć o holokauście zyskała w Izraelu status religii”. Ten nowy religijny wymiar niemiecki zbrodni sprawia, że górę biorą emocje, a nie fakty.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ten pogląd opiera się na uznaniu, że holokaust był czymś niezwykłym i niespotykanym w historii że, Żydzi europejscy zostali zdradzeni przez nie-Żydów. Ten drugi aspekt jest szczególnie problematyczny dla Polski, gdyż to Polacy właśnie są często obwiniani o bierną postawę wobec mordowania Żydów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W tej religii powstał pogląd, że Polacy są współwinni holokaustowi. Kiedy wychodzi ustawa, która walczy z tym poglądem to Izraelczycy są oburzeni. W ich przekonaniu jest to próba fałszowania historii (…) Jako historyk, nie zgadzam się z twierdzeniem że Polacy jako naród i państwo są współodpowiedzialni za holokaust. Nie było systemowego współudziału polskiego rządu, byli szmalcownicy. Zawsze są ludzie chcący wzbogacić się na krzywdzie innych, ale to Niemcy stworzyli system ułatwiający takie zachowania” – powiedział prof. Musiał.

Prof. Musiał podważył również zasadność twierdzeń, jakoby antysemityzm narodowych socjalistów wyrósł na katolickim gruncie. „Hitler był przeciwnikiem chrześcijaństwa, a w szczególności Kościoła katolickiego. Narodowy socjalizm był antychrześcijański, wręcz pogański. Próba wciągnięcia Kościoła w holokaust jest odwracaniem uwagi od lewicowych idei które dały podwaliny pod narodowy socjalizm” – podkreślił historyk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompleks Izraela

Kresy.pl / Pch24 / TVP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz