Historyk i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej prof. Bogdan Musiał tłumaczył przyczyny reakcji wielu obywateli Izraela na polską ustawę o IPN.

Prof. Musiał wziął udział w programie „Warto Rozmawiać” w TVP. Jak wskazał, „Judaizm wskutek sekularyzacji stracił na znaczeniu. Pamięć o holokauście zyskała w Izraelu status religii”. Ten nowy religijny wymiar niemiecki zbrodni sprawia, że górę biorą emocje, a nie fakty.

Ten pogląd opiera się na uznaniu, że holokaust był czymś niezwykłym i niespotykanym w historii że, Żydzi europejscy zostali zdradzeni przez nie-Żydów. Ten drugi aspekt jest szczególnie problematyczny dla Polski, gdyż to Polacy właśnie są często obwiniani o bierną postawę wobec mordowania Żydów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W tej religii powstał pogląd, że Polacy są współwinni holokaustowi. Kiedy wychodzi ustawa, która walczy z tym poglądem to Izraelczycy są oburzeni. W ich przekonaniu jest to próba fałszowania historii (…) Jako historyk, nie zgadzam się z twierdzeniem że Polacy jako naród i państwo są współodpowiedzialni za holokaust. Nie było systemowego współudziału polskiego rządu, byli szmalcownicy. Zawsze są ludzie chcący wzbogacić się na krzywdzie innych, ale to Niemcy stworzyli system ułatwiający takie zachowania” – powiedział prof. Musiał.

Prof. Musiał podważył również zasadność twierdzeń, jakoby antysemityzm narodowych socjalistów wyrósł na katolickim gruncie. „Hitler był przeciwnikiem chrześcijaństwa, a w szczególności Kościoła katolickiego. Narodowy socjalizm był antychrześcijański, wręcz pogański. Próba wciągnięcia Kościoła w holokaust jest odwracaniem uwagi od lewicowych idei które dały podwaliny pod narodowy socjalizm” – podkreślił historyk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompleks Izraela

Kresy.pl / Pch24 / TVP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz