W poniedziałek irańskie media państwowe poinformowały o wykonaniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, który został skazany na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu. Miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Irańskie media państwowe poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, skazanym na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu – podaje agencja „Reuters”. Mężczyzna miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisaliśmy, o skazaniu mężczyzny na karę śmierci informował irański wymiar sprawiedliwości na początku czerwca.

Aresztowanie Musawiego-Madżda miało miejsce w 2018 roku. Zarzucano mu przekazywanie Amerykanom i Izraelczykom informacji dotyczących Strażników Rewolucji oraz sił specjalnych Kuds. Zdaniem irańskiej agencji IRIB jego sprawa nie była związana z likwidacją dowódcy tych sił generała Kasema Sulejmaniego, która miała miejsce w styczniu bieżącego roku.

Reuters podkreśla, że do egzekucji Musawiego-Madżda doszło w okresie protestów i kontrowersji dotyczących wyroków śmierci dla trzech mężczyzn oskarżonych o wzięcie udziału w antyrządowych demonstracjach w 2019 roku.

Prawnik jednego ze skazanych poinformował w niedzielę o zawieszeniu wykonania wyroku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w państwie. Jak pisaliśmy, został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy.

Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której stacjonowały siły amerykańskie.

reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz