W poniedziałek irańskie media państwowe poinformowały o wykonaniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, który został skazany na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu. Miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Irańskie media państwowe poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, skazanym na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu – podaje agencja „Reuters”. Mężczyzna miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jak pisaliśmy, o skazaniu mężczyzny na karę śmierci informował irański wymiar sprawiedliwości na początku czerwca.

Aresztowanie Musawiego-Madżda miało miejsce w 2018 roku. Zarzucano mu przekazywanie Amerykanom i Izraelczykom informacji dotyczących Strażników Rewolucji oraz sił specjalnych Kuds. Zdaniem irańskiej agencji IRIB jego sprawa nie była związana z likwidacją dowódcy tych sił generała Kasema Sulejmaniego, która miała miejsce w styczniu bieżącego roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Reuters podkreśla, że do egzekucji Musawiego-Madżda doszło w okresie protestów i kontrowersji dotyczących wyroków śmierci dla trzech mężczyzn oskarżonych o wzięcie udziału w antyrządowych demonstracjach w 2019 roku.

Prawnik jednego ze skazanych poinformował w niedzielę o zawieszeniu wykonania wyroku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w państwie. Jak pisaliśmy, został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy.

Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której stacjonowały siły amerykańskie.

reuters.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz