W latach 2008-2017 z Ukrainy wyjechało około 3,7 mln obywateli. Bank Narodowy Ukrainy uważa, że skala emigracji uniemożliwia prowadzenie dokładnych rejestrów i konieczny jest spis powszechny. W 2017 roku Ukraińcy przysłali z zagranicy środki wartości 9,3 mld dol., co stanowiło ponad 8 proc. PKB.

Według Banku Narodowego Ukrainy (NBU), skala emigracji Ukraińców z kraju wymaga przeprowadzenia kolejnego spisu powszechnego. Tłumaczy, że prowadzenie dokładnych rejestrów migrantów zarobkowych jest obecnie niemożliwe. Takie stwierdzenia znalazły się w raporcie NBU dotyczącym stabilności finansowej kraju.

Poprzedni spis powszechny, pierwszy i jak dotąd jedyny w historii niepodległej Ukrainy, został przeprowadzony w 2001 roku. Kolejny miał odbyć się w 2012 roku. Tak się jednak nie stało i od kilku lat termin spisu jest przesuwany. Początkowo miał odbyć się z rocznym opóźnieniem, następnie w 2016 roku, a według ostatnich zapowiedzi – w 2020 roku.

Według danych Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, w latach 2008-2017 z Ukrainy wyjechało około 3,7 mln obywateli, z czego większość nie planuje powrotu do kraju. Według innych źródeł, tylko w latach 2015-17 z kraju wyjechało co najmniej 1,3 mln osób. Wcześniej podawaliśmy, że zdaniem ukraińskiego banku centralnego w następnych latach emigracja zarobkowa Ukraińców, głównie do Polski, będzie rosnąć jeszcze bardziej.

Przeczytaj: Ponad połowa młodych Ukraińców rozważa emigrację [SONDAŻ]

Czytaj również: Ukraińcy zaniepokojeni wysoką emigracją

NBU szacuje, że środki przesyłane przez emigrantów na Ukrainę stanowią ważne źródło walut obcych w tym kraju, przyczyniając się do zapewnienia stabilizacji tamtejszego rynku walutowego, a także do wspierania konsumpcji oraz oszczędzania. Wcześniej bank centralny podawał, że w 2017 roku z zagranicy na Ukrainę trafiło w ten sposób nawet 9,3 mld dolarów, o 2 mld dol. więcej, niż początkowo zakładano. Stanowiło to aż 8,4 proc. PKB Ukrainy. W porównaniu z poprzednim rokiem, oznacza to wzrost przesyłanych środków o 24 proc. (1,8 mld dol.).

Przeczytaj: Ponad milion pracujących w Polsce Ukraińców wytransferowało za granicę 5 miliardów złotych

Jednocześnie ukraiński bank centralny ostrzega, że masowa emigracja siły roboczej stwarza poważne ryzyko w dłuższym terminie. NBU podkreśla, że taka skala emigracji Ukraińców „prowadzi do redukcji potencjalnego PKB i znacznej presji na finanse publiczne, gdyż migrujący pracownicy rzadziej płacą podatki i składki społeczne [na Ukrainie]”.

Według sondażu Grupy Rating z jesieni ub. roku, 35% mieszkańców Ukrainy chciałoby wyprowadzić się z kraju na stałe. 61% nie zamierza opuszczać swojego kraju a 4% nie ma w tej kwestii zdania. Najwięcej osób chcących wynieść się za granicę jest w przedziale wiekowym 18-35 lat – aż 54%.  Jako najczęstszy powód chęci wyjechania do pracy ankietowani podawali wyższe płace (72%). Najwięcej Ukraińców (37%) chciałoby wyjechać do pracy w Niemczech. Na drugim miejscu jest Polska – 26%. 22% chciałoby pracować w USA, 21% w Kanadzie, 16% w Czechach, 15% we Włoszech, 14% w Wielkiej Brytanii. Ukrainie nie grozi raczej nagły wyjazd milionów obywateli za pracą, przy czym 17% ankietowanych uważa swoje szanse wyjazdu za znaczne. 35% z ankietowanych odpowiedziało, że chciałoby mieć podwójne obywatelstwo, ukraińskie i kraju do którego zamierza wyemigrować (pomimo tego, iż zabrania tego ukraińskie prawo).

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply