Ponad połowa młodych Ukraińców rozważa emigrację [SONDAŻ]

35% mieszkańców Ukrainy chciałoby wyprowadzić się z tego kraju na stałe, a 44% myśli o pracy za granicą – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Rating”. Najwięcej chętnych do emigracji jest wśród młodych.

Zgodnie w opublikowanymi wynikami sondażu 35% mieszkańców Ukrainy chciałoby wyprowadzić się z Ukrainy na stałe. 61% nie zamierza opuszczać tego kraju a 4% nie ma w tej kwestii zdania. W porównaniu do danych z zeszłego roku liczba osób zamierzających opuścić Ukrainę na stałe wzrosła o 5 pkt. procentowych. Najwięcej osób noszących się z zamiarem wyjechania mieszka na zachodzie kraju (41%).

Najwięcej osób chcących wynieść się za granicę jest w przedziale wiekowym 18-35 lat – aż 54%. Najmniej chętni do wyjazdu są najstarsi – tylko 19%.

Wśród podawanych powodów chęci emigracji jest nadzieja na polepszenie warunków życia (64%), zapewnienie dzieciom lepszej przyszłości (34%), brak dobrej pracy na Ukrainie (23%) i chęć otrzymania lepszego wykształcenia (12%). Wśród powodów, które są podawane rzadziej niż 10% jest m.in. brak bezpieczeństwa. Tylko około 1% jako powód podaje „konflikt wartości” i polityczne prześladowania.

44% ankietowanych chciałoby zarabiać z granicą. Jako najczęstszy powód chęci wyjechania do pracy ankietowani podawali wyższe płace (72%). Lepsze warunki pracy, chęć zaoszczędzenia na mieszkanie lub inne rzeczy, zawodową samorealizację oraz lepsze warunki socjalne w pracy wymieniało między 16 a 20% respondentów. 7% widzi w wyjeździe za pracą szansę na otworzenie własnego biznesu albo zdobycia doświadczenia w międzynarodowej firmie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Najwięcej Ukraińców (37%) chciałoby wyjechać do pracy w Niemczech. Na drugim miejscu jest Polska – 26%. 22% chciałoby pracować w USA, 21% w Kanadzie, 16% w Czechach, 15% we Włoszech, 14% w Wielkiej Brytanii, 12% we Francji lub w Szwecji a 11% w Izraelu. Pozostałe kraje cieszą się zainteresowaniem mniej niż co dziesiątego Ukraińca. Wśród tych krajów jest Rosja – tylko 6% Ukraińców zdecydowanych na wyjazd za chlebem chciałoby tam pracować.

Ukrainie nie grozi raczej nagły wyjazd prawie połowy ludności za pracą, ponieważ według sondażu tylko 17% ankietowanych uważa swoje szanse wyjazdu za znaczne.

2/3 ankietowanych stwierdziło, że wróciłoby na Ukrainę, gdyby zdobyło stałą pracę na Zachodzie. Prawie 1/4 jest zdecydowana na pozostanie na Zachodzie.

Ukraińców zapytano także, jak postrzegają ułatwienia w podejmowaniu pracy przez nich wprowadzone przez Polskę i Węgry. Prawie 3/4 z nich jest przekonanych, że są to kroki motywowane ekonomicznie a nie gest przyjaźni wobec Ukraińców.

35% z ankietowanych odpowiedziało, że chciałoby mieć podwójne obywatelstwo, ukraińskie i kraju do którego zamierza wyemigrować (pomimo tego, iż zabrania tego ukraińskie prawo).

Sondaż przeprowadzono wśród 1200 dorosłych Ukraińców metodą wywiadów bezpośrednich w okresie 8-18 września br.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej Ukraińców opowiada się za członkostwem Ukrainy w NATO

Kresy.pl / Rating Grup Ukraine

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz