Nawalny: Girkin jest więźniem politycznym

Uwięziony rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny powiedział 25 lipca, że Igor „Striełkow” Girkin, niedawno aresztowany rosyjski zbrodniarz wojenny, jest „więźniem politycznym”, który jest „przetrzymywany nielegalnie”.

Jak przekazał portal Kyiv Independent, uwięziony rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny powiedział 25 lipca, że Igor „Striełkow” Girkin, niedawno aresztowany rosyjski zbrodniarz wojenny, jest „więźniem politycznym”, który jest „przetrzymywany nielegalnie”.

„Dopóki (Girkin) pozostaje w areszcie na podstawie tych absurdalnych i oczywiście umotywowanych politycznie zarzutów, jest więźniem politycznym” – napisał Nawalny na swoim kanale Telegram.

Zaznaczył też, że były dowódca rosyjskich “sił zastępczych w Donbasie” przyznał się do udziału w działaniach wojennych na Ukrainie. Zestrzelenie MH17 i udział Girkina w działaniach na Ukrainie powinny zostać zbadane przez rosyjskie władze, a sądy powinny zapewnić „rzetelną ocenę” wydarzeń – twierdzi Nawalny.

Przekonywał, że Girkin nie został zatrzymany za swoje czyny w przeszłości na Ukrainie, ale pod fałszywym zarzutem ekstremizmu, po prostu za krytykę rosyjskiego prezydenta  Władimira Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu.

Zobacz też: Brytyjski wywiad: Aresztowanie Girkina rozzłości rosyjskich żołnierzy

Były oficer FSB, popularny bloger militarny Igor Girkin (występujący także pod nazwiskiem Striełkow) został aresztowany w piątek. W 2014 roku był dowódcą wojsk Donieckiej Republiki Ludowej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że aresztowania dokonano na wniosek byłego pracownika Grupy Wagnera.

Na telegramowym kanale Girkina pojawiła się wiadomość, której autorką jest jego żona. Twierdzi ona, że jej mężowi postawiono zarzut „ekstremizmu”.

Girkin, były oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, był dowódcą wojsk separatystów w Donbasie, w 2014 roku dowodził zdobyciem Słowiańska. Od tego czasu stał się krytyczny wobec Putina, oskarżając go o niewłaściwe prowadzenie działań wojennych i odmowę przeprowadzenia mobilizacji.

W rozmowie z „The Times” Girkin powiedział, że czuje moralną odpowiedzialność za zestrzelenie lotu Malaysia Airlines 17.

Kresy.pl/Kyiv Independent

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply