Igor Girkin, znany pod pseudonimem Striełkow, były dowódca donbaskich separatystów uważa, że zaprzestanie aktywnych operacji wojskowych przeciw Ukrainie w 2014 roku było „wielkim błędem Rosji”. Przedstawił też trzy możliwe scenariusze dotyczące przyszłości Donbasu.

Girkin vel Striełkow, cytowany przez ukraińskie media za portalem DonPress, przedstawił trzy możliwe scenariusze dotyczące rozwoju sytuacji w Donbasie i przyszłości tamtejszych separatystycznych republik: DRL i ŁRL. Jego zdaniem, nie mogą one przetrwać samodzielnie, bez wsparcia ze strony Rosji, przez dłuższy czas.

– One [DRL i ŁRL – red.] albo będą musiały zostać zajęte przez Rosję, tzn. formalnie wzięte przez nią w ochronę, albo zostanie wdrożony projekt Noworosji, gdzie pojawi się całkowicie nowe, przyjazne, ale niezależne państwo – powiedział były „minister obrony” DRL. Dodał, że istnieje trzecia opcja, czyli zwycięstwo Ukrainy ze wsparciem ze strony USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Jeśli Federacja Rosyjska, Boże uchowaj, zamknie granicę, to DRL i ŁRL przestaną istnieć w ciągu kilku dni – powiedział Girkin/Striełkow.

Były dowódca donbaskich separatystów skrytykował także decyzję o zaprzestaniu prowadzenia aktywnych, ofensywnych operacji wojskowych przeciwko Ukrainie w 2014 roku. Jego zdaniem, było to „wielkim błędem Rosji”.

– Faktycznie, nie ma dziś Noworosji, gdyż w 2014 roku, pod presją Zachodu, zadecydowano się zatrzymać ofensywę na kierunku ukraińskim. To był błąd. Nie dało to nic, poza porażką polityki zagranicznej. Nie uchroniło nas to przed sankcjami – powiedział Girkin/Striełkow. Jego zdaniem, powinno się zająć tereny wschodniej Ukrainy przynajmniej po Dnipro (wcześniej Dniepropietrowsk), by kontrolować terytorium „gdzie żyje głównie ludność rosyjska”.

Przeczytaj: Striełkow: Rosja Białoruś i Ukraina kiedyś się zjednoczą [+VIDEO]

Wypowiedzi byłego dowódcy sił DRL zostały skrytykowane przez Ukraińców, w tym przez dowódców formacji ochotniczych. Ich zdaniem, armia ukraińska jest dziś na tyle silna, że separatyści i wspierający ich Rosjanie mogą zrobić tylko tyle, ile pozwolą im sami Ukraińcy.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz