Szef Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer w wywiadzie dla LBC stwierdził, że Ukraina nie może się spodziewać szybkiej dostawy samolotów F-16.

„Debata na temat myśliwców jest ważna, ale nie zostanie rozwiązana w krótkim okresie na potrzeby tej kontrofensywy” – powiedział w czasie poniedziałkowego wywiadu Bauer. Zdaniem przedstawiciela NATO szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz zapewnienie logistyki nie jest jeszcze możliwe, przytoczył ukraiński portal Korrespondent.net.

Podkreślił, że prośba Ukrainy o F-16 jest „ważna i zrozumiała”, ale tej kwestii nie należy mylić z dyskusją o kontrofensywie. “Myślę, że Ukraina ma przewagę [Rosją], bo ma zachodnie systemy uzbrojenia, ma lepsze wyszkolenie i, co bardzo ważne, dużo wyższe morale i motywację” – powiedział szef Komitetu Wojskowego NATO.

Bauer uważa, że ​​nie będzie łatwo pokonać Rosjan, ale „Ukraińcy rozumieją, o co walczą”. Jego zdaniem kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy może zakończyć się sukcesem, ale wszystko wymaga czasu.

Przypomnijmy, że na początku czerwca minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że podczas kontrofensywy tego lata Ukraina nie użyje myśliwców F-16, ale użyje całej broni naziemnej. W rozmowie z agencją Reuters, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba twierdził wówczas, że jego kraj  ma wystarczającą ilość broni, aby rozpocząć kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim.

W tym samym czasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewniał, że jego kraj otrzyma “potężną liczbę” samolotów F-16.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply