Wiele egzemplarzy sprzętu wojskowego produkcji rosyjskiej lub białoruskiej może być na wyposażeniu armii zarówno Federacji Rosyjskiej, jak i Republiki Białorusi, ale z Bastionem sytuacja przedstawia się inaczej – nadbrzeży system rakietowy nie ma żadnych zadań do wykonywania w śródlądowym kraju jakim jest Białoruś, więc najprawdopodobniej należy on do Rosjan.

Zdecydowana większość zbudowanych Bastionów służy w rosyjskich flotach (Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Północne lub Pacyfik). Tylko kilka systemów rakietowych zostało wyeksportowanych do krajów Azji lub Ameryki Łacińskiej.

Bastion to dość nowoczesna technologia, system rakietowy wszedł do służby zaledwie 10 lat temu. Uzbrojony jest w Onyksy, najpopularniejsze uniwersalne pociski przeciwokrętowe w Rosji. Jedna salwa Bastionu to 24 wystrzelone pociski.

System w stan pogtowia postawiony może zostać w niespełna pięć minut. Jeden Bastion jest w stanie zablokować linię brzegową o długości ponad 600 kilometrów. Rosjanie dysponują także bardziej nowoczesnymi systemami – Balami – które zaprezentowano w czerwcu na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie.

Na Białorusi Bastion prawdopodobnie był w związku z pracami naprawczymi. Podwozie MZKT opracowane i stworzone zostało przez białoruskich specjalistów.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: czterech anarchistów zatrzymano na granicy z Ukrainą

Kresy.pl / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz