Wiele egzemplarzy sprzętu wojskowego produkcji rosyjskiej lub białoruskiej może być na wyposażeniu armii zarówno Federacji Rosyjskiej, jak i Republiki Białorusi, ale z Bastionem sytuacja przedstawia się inaczej – nadbrzeży system rakietowy nie ma żadnych zadań do wykonywania w śródlądowym kraju jakim jest Białoruś, więc najprawdopodobniej należy on do Rosjan.

Zdecydowana większość zbudowanych Bastionów służy w rosyjskich flotach (Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Północne lub Pacyfik). Tylko kilka systemów rakietowych zostało wyeksportowanych do krajów Azji lub Ameryki Łacińskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bastion to dość nowoczesna technologia, system rakietowy wszedł do służby zaledwie 10 lat temu. Uzbrojony jest w Onyksy, najpopularniejsze uniwersalne pociski przeciwokrętowe w Rosji. Jedna salwa Bastionu to 24 wystrzelone pociski.

System w stan pogtowia postawiony może zostać w niespełna pięć minut. Jeden Bastion jest w stanie zablokować linię brzegową o długości ponad 600 kilometrów. Rosjanie dysponują także bardziej nowoczesnymi systemami – Balami – które zaprezentowano w czerwcu na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie.

Na Białorusi Bastion prawdopodobnie był w związku z pracami naprawczymi. Podwozie MZKT opracowane i stworzone zostało przez białoruskich specjalistów.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: czterech anarchistów zatrzymano na granicy z Ukrainą

Kresy.pl / tut.by

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz