Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przyznał, że następna perspektywa finansowa UE będzie mniej hojna niż obecna.

Kwieciński w czwartkowej rozmowie w TVP Info zaznaczył, że podczas tworzenie aktualnej perspektywy budżetowej UE było już wiadomo, że jest to ostatnia perspektywa tak hojna dla Polski.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Minister rozwoju dodał również, że dodatkowo pojawiły się nowe czynniki, o których wówczas nie myślano. Budżet unijny będzie mniejszy, dlatego że Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej, a wpłacała mniej więcej 12-14 mld euro każdego roku, czyli prawie 10 procent budżetu unijnego, więc jest to znaczący uszczerbek – podkreślił Kwieciński.

ZOBACZ TAKŻE: Budżet UE po 2020: Wyższe składki dla państw, wspólnotowy podatek i niższe fundusze m. in. dla rolników

Szef resortu inwestycji i rozwoju dodał, są pojawiły się nowe priorytety UE, takie jak polityka migracyjna, sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością, na co Unia również będzie płacić ze wspólnego budżetu.

Kwieciński podkreślił jednocześnie, że te najważniejsze polityki, z których do tej pory korzystaliśmy i będziemy korzystać, czyli polityka spójności i wspólna polityka rolna, na pewno będą miały swój znaczący wymiar w nowej perspektywie.

Minister rozwoju twierdzi również, że nie ma twardych podstaw traktatowych do np. wiązani kwestii budżetu z problemami dotyczącymi praworządności. Nie tylko Polska, ale wiele innych krajów sprzeciwia się takiemu powiązaniu, bo tego typu rozwiązanie byłoby nie tylko dotkliwe dla polityki spójności, ale w ogóle dla funkcjonowania Unii Europejskiej – uważa Kwieciński.

Kresy.pl / tvp.info

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz