Minister klimatu rozmawiała z ambasadorem USA o współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej

Dziś Ministerstwo Klimatu i Środowiska ucięło spekulacje i przekazało, że nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Także dziś ministerstwo poinformowało, że o współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej z ambasadorem USA rozmawiała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

“Polska pozostaje w pełni zaangażowana w kontynuację strategicznych relacji z USA w dziedzinie energii, w tym w perspektywie budowy polskich elektrowni jądrowych zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej. Jak podkreślała szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, inwestycje w energetykę jądrową to działanie strategiczne, mające implikacje dla bezpieczeństwa geopolitycznego i energetycznego, dekarbonizacji i wzrostu gospodarczego oraz postępu technologicznego Polski” – przekazano w relacji ze spotkania na portalu rządowym.

“Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej i jej wartość jako głównej technologii przemysłowej wnoszącej znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi, w rozwój społeczno-gospodarczy. Współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w związku z agresją Rosji na Ukrainę” – mówiła minister Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazywała ponadto, że kwestia budowy w Polsce energetyki jądrowej cieszy się szerokim poparciem społecznym. Z badania przeprowadzonego w grudniu 2023 r. wynika, że w Polsce przeważają zwolennicy budowy elektrowni jądrowej. Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych wynosi obecnie 89,9%. Tylko 7,2% Polaków jest przeciwnych temu pomysłowi. Szczególnie istotne jest to, że większość respondentów (76,6%) opowiada się pozytywnie za lokalizacją elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.

Minister @hennigkloska spotkała się z Ambasadorem USA w PL Markiem Brzezińskim @USAmbPoland. W trakcie spotkania rozmawiano o współpracy 🇵🇱🇺🇸na rzecz rozwoju energetyki jądrowej. pic.twitter.com/7xgjjlJ8Qa

— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) January 19, 2024

Jak informowaliśmy, w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wydało komunikat, odnoszący się do niedawnych doniesień w sprawie możliwej zmiany lokalizacji pierwsze polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu.

Ministerstwo poinformowało, że nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Resort podkreślił też, że decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.

Ministerstwo podkreśla, że 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą. To formalne potwierdzenie, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Tym samym, PEJ mogą ubiegać się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę we wskazanej w decyzji lokalizacji.

We wrześniu 2023 roku spółka PEJ otrzymała od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Miesiąc później wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji.

„Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej” – przypomniało MKiŚ.

Przypomnijmy, że w środę podczas wizyty w Chojnicach nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oświadczyła, że elektrownia jądrowa na Pomorzu prawdopodobnie jednak nie będzie budowana w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo. Zapowiedziała możliwość zmiany lokalizacji. Elektrownia miałaby zostać zbudowana w Żarnowcu.

Argumentując swoje stanowisko wojewoda wskazywała na degradację środowiska naturalnego jako główny czynnik. „Ta decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – poinformowała Beata Rutkiewicz.

Komentatorzy zaznaczali, że oznaczałoby to poważne opóźnienie inwestycji. Wypowiedź wojewody skrytykowali też przedstawiciele opozycji z PiS.

Później wojewoda wydała jeszcze komunikat, w którym oświadczyła, że „nieprawdą jest twierdzenie, że zapadła decyzja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu”. Uznała jednak za zasadne „powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie”. Zaznaczyła, że ostateczna decyzja należy do rządu.

Należy zaznaczyć, że niedawno spółka Polskie Elektrownie Jądrowe oświadczyła, że decyzja ws. lokalizacji w Choczewie jest nieodwołalna.

Pod koniec września 2023 r. polskie przedsiębiorstwo państwowe Polskie Elektrownie Jądrowe  podpisało umowę z amerykańskimi firmami Westinghouse Electric Company i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma zostać uruchomiona w 2033 roku. Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński powiedział, że kontrakt ten stanowi “jeden z najważniejszych jak dotąd kroków w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej”.

Miesiąc później Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną dla projektu. Dotyczy ona budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, posiadającej trzy reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe, na obszarze gminy Choczewo w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Tym samym spółka otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych, oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni. Decyzja lokalizacyjna nie jest równoznaczna z pozwoleniem na budowę.

CZYTAJ TAKŻE: Bloomberg: Ekipa Tuska naciska na koncerny z USA. Chodzi o budowę elektrowni jądrowej 

Kresy.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply