Modernizacji Rosji powinna towarzyszyć także zmiana polityki zagranicznej. Rosja musi zrewidować swoją postawę na arenie międzynarodowej, otworzyć się na Zachód, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów. To część planu modernizacji, stworzonego z inicjatywy Dmitrija Miedwiediewa.

Rosyjskiemu “Newsweekowi” udało się dotrzeć do projektu nowej doktryny polityki zagranicznej Rosji, przygotowanej przez Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem tygodnika myślą przewodnią tego dokumentu jest konieczność zmiany postrzegania przez Rosję relacji z innymi państwami w kategorii przyjaciel – wróg i skupienie się na interesach gospodarczych.

Nowa doktryna powstała z inicjatywy prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i jest zatytułowana “Program skutecznego i systematycznego wykorzystania polityki zagranicznej w celach długofalowego rozwoju Federacji Rosyjskiej”. Wpisuje się ona w ambitny plan modernizacji Rosji, głoszony przez rosyjskiego przywódcę, który w 2009 roku wytykał swojemu państwu “wszechobecną korupcję”, “prymitywną gospodarkę” oraz “słabą demokrację”.

Kryzys gospodarczy poważnie zachwiał rosyjską gospodarką, która jest całkowicie zależna od eksportu paliw, i tym samym dowiódł, że Rosja nie może w pełni rozwijać się sama, ale musi opierać się na innych. Właśnie dlatego – według nowej doktryny – Rosja musi wzmocnić swoje stosunki z Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi, a także bacznie śledzić rolę Chin na arenie międzynarodowej.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreśla we wstępie dokumentu, że nowa rosyjska polityka zagraniczna będzie się skupiać na umocnieniu wzajemnych stosunków, zarówno w sferze gospodarki jak i kultury, z największymi światowymi i regionalnymi mocarstwami.

Według rosyjskiego “Newsweeka” nowa doktryna wprowadza pilotażowy projekt modernizacji Rosji w sojuszu z Unią Europejską, który ma posłużyć w przyszłości do umocnienia stosunków z takimi państwami jak Indie czy Brazylia.

Projekt nawołuje również do umożliwienia Rosji korzystania z “amerykańskiego potencjału technologicznego” oraz zniesienia “obowiązujących w Stanach Zjednoczonych restrykcji dotyczących transferu technologii do Rosji”.

Ponadto we wstępie do dokumentu Ławrow przestrzega przed próbami “powrotu do polityki konfrontacji”, charakterystycznej dla administracji George’a Busha, ze strony części amerykańskiego establishmentu. Oznacza to, że rosyjska polityka zagraniczna nie będzie już ograniczała się do kontrolowania statusu Rosji na arenie międzynarodowej, lecz skupi się na poszukiwaniu zewnętrznych źródeł dla rozwoju państwa” – wyjaśnił AFP szef moskiewskiego centrum Carnegie Dmitrij Trenin. Jego zdaniem Rosja zrozumiała, że musi poczynić odpowiednie wysiłki, zmienić podstawy funkcjonowania gospodarki i systemu politycznego.

Joanna Korol/www.russie.net/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply