W reakcji na zapowiedziane przez prezydenta USA cła mające zmusić Meksyk do rozwiązania problemu nielegalnych imigrantów, napływających do Stanów Zjednoczonych, meksykańskie władze zapowiadają zaostrzenie stosowanych środków w celu ograniczenia migracji.

Wiceszef meksykańskiego MSZ Jesus Seade powiedział, że Meksyk chce zaostrzyć stosowane przez siebie środki w celu ograniczenia liczby imigrantów z Ameryki Środkowej, którzy przedostają się przez meksykańskie terytorium do USA. To reakcja na stanowcze zapowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który wyraźnie dał do zrozumienia, że chce wymusić na władzach Meksyku konkretne i efektywne działania na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji.

Przypomnijmy, że Trump ogłosił, iż od 10 czerwca wprowadza 5 proc. cła na towary z Meksyku i zapowiedział, że cła będą stopniowo, co miesiąc podnoszone, dopóki problem nielegalnej imigracji przez meksykańską granicę nie zostanie rozwiązany. Wówczas sankcje, jak obiecał, zostaną zniesione. Jeśli konkretów nie będzie, od 1 października br. cła mają wynosić 25 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Wcześniej wiceminister Saede komentując zapowiedzi Trumpa przyznał, że oznaczają one katastrofę dla meksykańskiej gospodarki.

Trump od miesięcy oskarża Meksyk o zbyt łagodne traktowanie zjawiska migracji, w tym osób traktujących ten kraj jako państwo przejściowe, na drodze do USA. Podkreśla, że nielegalna, a do tego masowa imigracja to duże zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, a za przepuszczanie nielegalnych migrantów obwinia meksykańskie władze.

Niebawem ma dojść do rozmów przedstawicieli władz USA i Meksyku. Z wizytą do Stanów Zjednoczonych udaje się szef meksykańskiej dyplomacji Marcelo Ebrard. W niedzielę ma dołączyć do niego wiceminister Saede, który odpowiada za relacje z USA. Obaj mają w środę spotkać się z sekretarzem stanu USA Mike’m Pompeo.

Zdaniem Saede, w celu uniknięcia przepływów dużej liczby mieszkańców z Ameryki Środkowej do USA, Meksyk mógłby wykorzystać tradycyjne mechanizmy i lepiej stosować istniejące zasady.

Wiceministra spraw zagranicznych zapytano też, czy Meksyk może się zgodzić na status „bezpiecznego państwa trzeciego”, w którym imigranci mogą składać wnioski o azyl, zamiast w USA. Seade odparł, że „to nie jest rozwiązanie, nad którym pracujemy”, ale nie przedstawił też szczegółów działań, jakie Meksyk może podjąć w celu powstrzymania nielegalnej imigracji do USA. Tłumaczył to „delikatną naturą rozmów z Waszyngtonem”.

rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz