Łotwa wspólnie z Estonią zakupią systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu IRIS-T – oświadczyła w niedzielę minister obrony Łotwy Inara Murniece. Nie ujawniła jednak szczegółów dotyczących kontraktu.

Minister obrony Łotwy Inara Murniece nie ujawniła szczegółów dotyczących kontraktu. Agencja LETA podała, że dostawy uzbrojenia mogą rozpocząć się w 2025 roku. Wcześniej żołnierze obu krajów odbędą szkolenia z obsługi systemów. Zostanie także przygotowana odpowiednia infrastruktura – zwraca uwagę portal WNP.

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur przekazał dziennikarzom, że zakup wart jest “setki milionów euro”.

Agencja LETA pisze, że system IRIS-T będzie skuteczny wobec rosyjskiego lotnictwa.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku estoński minister obrony, Hanno Pevkur, wspólnie z ówczesnym łotewskim odpowiednikiem, Artisem Pabriksem, omówili sprawę wspólnego pozyskania rakietowego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu.

Zobacz także: Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową

System obrony powietrznej krótkiego zasięgu IRIS-T został opracowany przez niemiecką firmę Diehl BGT Defence, we współpracy z krajami partnerskimi NATO, w oparciu o rakietę, która pierwotnie jako pocisk powietrze-powietrzne miała zastąpić amerykańskie AIM-9 Sidewinder. W wersji na platformy powietrzne, jest przenoszony m.in. przez niemieckie myśliwce Typhoon. Zasięg wynosi 25 km. W przypadku wyrzutni lądowych IRIS-T  SL, rakiety mogą zwalczać cele na dystansie do 40 km, lecące na pułapie do 20 km.

Zobacz także: Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie swoje Stingery

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply