Władze Łotwy zdecydowały się przekazać Ukrainie wszystkie ręczne zestawy przeciwlotnicze Stinger, jakie posiada.

W piątek minister obrony Łotwy, Ināra Mūrniece, oświadczyła podczas spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w Ramstein, że jej kraj przekaże na Ukrainę wszystkie posiadane przez siebie ręczne, rakietowe zestawy przeciwlotnicze Stinger. Poinformowała o tym łotewska stacja publiczna LSM.

Łotwa odpowiedziała na prośbę Ukrainy o dostawę systemów obrony powietrznej i zdecydowała się przekazać Ukrainie wszystkie posiadane przez nas systemy Stinger” – powiedziała Mūrniece.

„Zrobimy wszystko co możliwe, żeby zostały one dostarczone najszybciej, jak będzie to możliwe. Wszystkie Stingery, jakie wysłaliśmy na front na Ukrainie, małą służyć nie tylko wolności Ukrainy, ale także bezpieczeństwu Łotwy” – oświadczyła.

Zapewniła zarazem, że sama Łotwa nie pozostanie bezbronna, ponieważ jej armia posiada bardziej nowoczesne systemy RBS 70 produkcji szwedzkiej.

Łotewska minister dodała też, że Łotwa będzie też dalej szkolić ukraińskich żołnierzy, mając zamiar przeszkolić dwa razy więcej ludzi niż w 2022 roku. Powiedziała, że do końca br. szkolenie na Łotwie przejdzie około 3 tys. żołnierzy ukraińskich.

W marcu, wraz z implementacją nowego pakietu, łotewska pomoc wojskowa dla Ukrainy sięgnęła wartością 370 mln euro, co stanowi ponad 1 proc. PKB tego kraju.

W połowie stycznia ministerstwo obrony Łotwy poinformowało, że przekaże Ukrainie pomoc wojskową, która obejmie systemy Stinger, a także śmigłowce, broń strzelecką i drony.

Dodajmy, że w lutym 2022 roku rząd Łotwy, w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, przekazał na Ukrainę partię systemów przeciwlotniczych Stinger.

Czytaj także: Łotwa może przekazać Ukrainie kolejne zestawy Stinger

Ukrinform / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply