Litewski parlament zaaprobował przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią o ponad miesiąc, do połowy stycznia 2022 roku. Rząd Litwy chciał wprowadzić stan wyjątkowy także wzdłuż granicy z Polską, ale projekt skorygowano.

We wtorek litewski parlament zdecydował o przedłużeniu obowiązującego stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią do 14 stycznia włącznie. Ma to związek z przedłużającym się kryzysem migracyjnym. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie, „za” było 102 posłów.

Zgodnie z uchwałą, stan wyjątkowy będzie obowiązywał w całej strefie przygranicznej na granicy litewsko-białoruskiej oraz w strefie na 5 km w głąb terytorium Litwy od strefy przygranicznej. Łącznie to pas o szerokości 10 kilometrów.

 

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią wprowadzono na Litwie po raz pierwszy w listopadzie br. Pierwotnie miał obowiązywać do 9 grudnia włącznie.

Dodajmy, że początkowo litewski rząd proponował przedłużenie stanu wyjątkowego nie tylko na granicy z Białorusią, ale również na granicy z Polską. Argumentowano to tym że w ostatnim czasie nielegalni migranci coraz częściej próbowali przekraczać granicę litewsko-polską w ciężarówkach.

Projekt został jednak wcześniej we wtorek skorygowany. Przewodnicząca litewskiego sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen powiedziała, że decyzja taka została podjęta „w odpowiedzi na propozycje frakcji oraz uwzględniając fakt, że na obecnym etapie nie jest to niezbędne założenie, które w razie potrzeby może jednak zostać skorygowane”. Z kolei wiceprzewodniczący parlamentu Litwy Paulius Saudargas powiedział, że z propozycji wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy z Polską zrezygnowano, ponieważ sprzeciwiła się temu część posłów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier Ingrida Šimonytė i minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė potwierdziły, że na razie postanowiono nie wprowadzać stanu wyjątkowego na granicy z Polską. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości temat powróci.

Litewskie MSZ, które przygotowało projekt, uzasadniało potrzebę przedłużenia stanu wyjątkowego tym, że napięcie związane z kryzysem migracyjnym pozostaje. Według posiadanych przez resort danych, obecnie na Białorusi jest od 7 do 15 tys. migrantów, którzy mogą próbować w nielegalny sposób trafić na terytorium Unii Europejskiej. Łącznie w 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło już ponad 4,2 tys. osób. Ponad 7,5 tys. migrantów zostało zawróconych.

Przeczytaj: Litwa: ponad 20 nielegalnych migrantów podejrzanych o związki z terrorystami

Czytaj również: Zwiększona liczba migrantów zawróconych z granicy Litwy

L24.lt / Wilnoteka / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply