Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę udało się zapobiec 218 próbom nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Sześć osób zatrzymano.

Jak informuje Straż Graniczna, w niedzielę miało miejsce 218 prób nielegalnego przekroczenia granicy, wszystkim próbom zapobiegły oddziały SG.

„Minionej doby tj.26.09 odnotowano 218 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – wszystkim próbom zapobieżono. Za pomaganie w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano 6 osób: 2 ob. Syrii z niemieckimi kartami pobytu, ob. Azerbejdżanu, ob. Białorusi i 2 ob. Polski”.

Jak informowaliśmy, w sobotę na polsko-białoruskiej granicy odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 18 nielegalnych imigrantów i 6 osób zaangażowanych w przemyt.

Ostatnia masowa fala migracyjna do Europy ułatwiła przenikanie na Zachód osób powiązanych m.in. z organizacjami terrorystycznymi. Takie ryzyka niesie także presja migracyjna, która została stworzona przez Łukaszenkę i Putina przeciwko Polsce – podkreślił w sobotę Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

d miesiąca grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. Od początku września Straż graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.  W piątek odnotowano 347 prób nielegalnego przekroczenia granicy na tym odcinku.

W ubiegły poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński informował, że w najbliższych dniach około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. Dodatkowo Podlaski Oddział SG otrzyma osiem nowoczesnych samochodów.

W ubiegłą niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie ze Strażą Pożarną i Policją przez kilka godzin prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów.

Zobacz także: Szef MON: Na granicy z Białorusią zbudowano już 80 km ogrodzenia o wysokości 2,5 metra

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu na granicy polsko-białoruskiej zauważono białoruskich funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie należą do służb granicznych tego kraju. Niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

W w czwartek Straż Graniczna ujawniła zdjęcia z telefonów nielegalnych imigrantów zatrzymanych po przekroczeniu granicy. Wynika z nich, że mężczyźni pojawili się na Białorusi jako turyści.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz