Na granicy polsko-białoruskiej zauważono białoruskich funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie należą do służb granicznych tego kraju. Niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

O obecności na granicy mundurowych, którzy nie należą do straży granicznej Białorusi, poinformowała w środę polska Straż Graniczna. “Funkcjonariusze Straży Granicznej od dłuższego już czasu obserwują po stronie białoruskiej przy granicy z Polską funkcjonariuszy bądź żołnierzy, którzy nie byli wcześniej widziani przy tej granicy. Ich umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne” – napisano na twitterowym koncie Straży Granicznej.

Tweet SG zilustrowano zdjęciami, na których widać białoruskich mundurowych po drugiej stronie pasa granicznego.

Doniesienia SG potwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Według niego zaobserwowani mundurowi to żołnierze różnych białoruskich formacji – wojsk powietrzno-desantowych, służby do zadań specjalnych PKG RB, czy nawet OMON-u. Według niego niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

Rzecznik zgodził się ze Strażą Graniczną, że zaobserwowani białoruscy żołnierze nie zajmują się zabezpieczaniem granicy tylko “działaniami bojowymi”.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. Z kolei w samym tylko wrześniu wykryto prawie 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez władze Białorusi.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply