Kryzys imigrancki: 259 prób nielegalnego przekroczenia granicy

W sobotę Straż Graniczna odnotowała na polsko-białoruskiej granicy 259 prób nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 18 nielegalnych imigrantów i 6 osób zaangażowanych w przemyt.

Jak poinformowała Straż Graniczna w swoich mediach społecznościowych w sobotę na polsko-białoruskiej granicy odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 18 nielegalnych imigrantów i 6 osób zaangażowanych w przemyt.

“W sobotę 25.09 na granicy Polski i Białorusi odnotowano 259 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano 18 nielegalnych imigrantów: 17 ob.Iraku i ob.Konga. Pozostałym próbom zapobieżono. Dodatkowo za pomocnictwo zatrzymano 6 cudzoziemców: 3 ob.Iraku, ob.Indii, ob.Syrii i ob. Rosji” – czytamy.

Ostatnia masowa fala migracyjna do Europy ułatwiła przenikanie na Zachód osób powiązanych m.in. z organizacjami terrorystycznymi. Takie ryzyka niesie także presja migracyjna, która została stworzona przez Łukaszenkę i Putina przeciwko Polsce – podkreślił w sobotę Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Od miesiąca grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. Od początku września Straż graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.  W piątek odnotowano 347 prób nielegalnego przekroczenia granicy na tym odcinku.

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński informował, że w najbliższych dniach około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. Dodatkowo Podlaski Oddział SG otrzyma osiem nowoczesnych samochodów.

W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie ze Strażą Pożarną i Policją przez kilka godzin prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów.

Zobacz także: Szef MON: Na granicy z Białorusią zbudowano już 80 km ogrodzenia o wysokości 2,5 metra

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu na granicy polsko-białoruskiej zauważono białoruskich funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie należą do służb granicznych tego kraju. Niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

W w czwartek Straż Graniczna ujawniła zdjęcia z telefonów nielegalnych imigrantów zatrzymanych po przekroczeniu granicy. Wynika z nich, że mężczyźni pojawili się na Białorusi jako turyści.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply