Komisja Europejska wydała we wtorek zalecenie, aby państwa członkowskie nie udzielały wsparcia finansowego przedsiębiorstwom mającym powiązania z krajami, które znajdują się w unijnym wykazie firm niechętnych współpracy podatkowej. Ograniczenia powinny mieć zastosowanie także do firm, które zostały skazane za poważne przestępstwa finansowe – poinformowała KE w komunikacie prasowym.

Komisja Europejska wydała we wtorek zalecenie państwom członkowskim w sprawie nieudzielania pomocy państwowej tym firmom, które korzystają z usług państw znajdujących się na unijnej liści „rajów podatkowych”. Celem wydanego zalecenia ma być zapobieganie przypadkom sprzeniewierzenia środków publicznych oraz wzmacniać zabezpieczenia przeciwko nadużyciom podatkowym w całej UE zgodnie z unijnym prawem.

Zobacz też: Komisja Europejska apeluje do Trumpa o przemyślenie decyzji w sprawie WHO

Margrethe Vestager wiceprzewodnicząca komisji, odpowiedzialna za politykę konkurencji, oświadczyła: Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, w której z powodu pandemii koronawirusa przedsiębiorstwom przyznaje się wyjątkowo dużą pomoc państwa. Zwłaszcza w tym kontekście nie wolno się godzić na to, aby przedsiębiorstwa, które korzystają z publicznego wsparcia, stosowały praktyki unikania opodatkowania z udziałem rajów podatkowych. Byłoby to nadużycie budżetów krajowych oraz budżetu UE kosztem podatników i systemów zabezpieczenia społecznego. Wraz z państwami członkowskimi chcemy zapewnić, aby takie sytuacje nie miały miejsca.

Paolo Gentiloni, komisarz ds. gospodarki, dodał: Sprawiedliwość i solidarność są podstawą unijnych działań na rzecz odbudowy gospodarki. Obecny kryzys dotyka nas wszystkich i wszyscy muszą uczciwie płacić swoje podatki, tak abyśmy mogli wspierać, a nie podważać nasze wspólne wysiłki na rzecz odbudowy gospodarki. Podmioty, które umyślnie omijają zasady lub angażują się w działalność przestępczą, nie powinny czerpać korzyści z systemów, które próbują obejść. Musimy chronić fundusze publiczne, aby mogły rzeczywiście wspierać uczciwych podatników w całej UE.

Zobacz też: Komisja Europejska zgodziła się na 7 mld euro pomocy dla Air France

Do państw członkowskich należy decyzja o przyznaniu wsparcia finansowego i zastosowaniu środków prawnych zgodnie z unijnymi przepisami, w tym zasadami pomocy państwa, oraz celami krajowej polityki. W tym kontekście kilka państw członkowskich wyraziło chęć przyjęcia przepisów ograniczających dostęp do takiego wsparcia przedsiębiorstwom, które stosują praktyki unikania opodatkowania, m.in. z pomocą rajów podatkowych, lub zostały skazane za przestępstwa finansowe. Państwa te miały zwrócić się do komisji o wytyczne, w jaki sposób najlepiej rozwiązać tę kwestię.

Komisja proponuje szereg warunków, od których powinny uzależnić przyznanie wsparcia finansowego. Wykorzystanie unijnego wykazu państw, które unikają wspólnej polityki podatkowej na potrzeby wdrożenia ograniczeń zapewni według KE większą jasność i pewność dla przedsiębiorstw. Komisja jest też gotowa omówić z państwami członkowskimi ich szczegółowe plany, aby pomoc państwa, zwłaszcza w postaci dokapitalizowania, była ograniczona do przedsiębiorstw, które uczciwie płacą podatki.

Państwa członkowskie będą powinny także poinformować KEo środkach, które wdrożą w celu zastosowania się do wydanego 14 lipca zalecenia, zgodnie z unijnymi zasadami. W ciągu trzech lat Komisja opublikuje sprawozdanie w sprawie skutków tego zalecenia.

Zobacz też: Komisja Europejska nie dostrzegła dyktatury na Węgrzech

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz