Komisja Europejska zapaliła w poniedziałek „zielone światło” dla pomocy finansowej Francji w wysokości 7 mld euro dla jej narodowego przewoźnika lotniczego Air France. – podaje agencja AFP.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że KE zatwierdziła, zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwowej, pakiet pomocowy o wartości 7 mld euro dla Air France, składający się z gwarancji państwowych dla pożyczek zaciąganych dla utrzymania płynności finansowej.

Jak stwierdza AFP, w związku z zawirowaniami gospodarczymi wywołanymi pandemią COVID-19 Komisja Europejska w marcu br. poluzowała swoje zasady dotyczące pomocy państwowej dla przedsiębiorstw.

W przypadku Air France pomoc francuskiego rządu obejmuje 4 mld pożyczek bankowych w 90 proc. gwarantowanych przez państwo oraz 3 mld pożyczek bezpośrednio od państwa w zamian za zobowiązanie do poprawy rentowności i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

KE stwierdziła, że Francja wykazała, iż wszystkie inne sposoby podtrzymania płynności finansowej Air France zostały „zbadane i wyczerpane”. Uznano, że w przypadku braku wsparcia publicznego francuskiemu przewoźnikowi prawdopodobnie groziłoby bankructwo. „Prawdopodobnie spowodowałoby to poważną szkodę dla francuskiej gospodarki” – stwierdziła KE.

Air France należy do holdingu Air France–KLM, którego największymi akcjonariuszami są rządy Francji i Niderlandów. Ze swojej strony niderlandzki rząd planuje udzielić holdingowi pomocy w wysokości 2-4 mld pomocy w formie pożyczek i gwarancji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Lufthansa otrzyma 10 miliardów euro pomocy od Niemiec

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz