Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Rosyjskie wojsko podało w sobotę, że przy użyciu wystrzeliwanych z morza pocisków manewrujących Kalibr zniszczyło "dużą partię zachodniego uzbrojenia" w obwodzie żytomierskim - przekazała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się pozytywnej decyzji przedstawicieli resortów obrony ponad 40 krajów świata w sprawie dostarczania Ukrainie wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

W sobotę z wizytą na Ukrainie przebywa premier Portugalii, Antonio Costa. Wystąpił w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski wyraził oczekiwanie, że podczas poniedziałkowego spotkania online ministrów obrony 40 państw świata zapadnie decyzja o dostarczaniu Ukrainie amerykańskich wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

W Stryju w obwodzie lwowskim oblano tzw. zielonką duchownego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego podczas niedzielnej liturgii.

O ataku na duchownego poinformował w niedzielę na swojej stronie internetowej Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) powołując się na informacje zamieszczone w mediach społecznościowych przez córkę księdza. Oblany płynem dezynfekującym o zielonej barwie (tzw. zielonką) został ks. Bohdan Mandziuk. UKP PM zamieścił zdjęcia, na których widać duchownego w szatach liturgicznych oblanego zieloną cieczą.

Według córki duchownego ataku dokonali "tak zwani nacjonaliści". Kobieta podkreśliła w swoim wpisie, że do ataku doszło mimo tego, że duchowni UKP PM modlą się za ukraińskich żołnierzy oraz udzielają pomocy finansowej i humanitarnej.

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w telewizji Polsat News wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odniosła się do sprawy blokady prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie.

Występująca w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk została m.in. zapytana o to, czy Ukraina zgodzi się na ekshumacje ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Ukraińska polityk odpowiedziała, że "nie ma takich spraw, takich kwestii, również historycznych, których nie moglibyśmy omówić i znaleźć rozwiązania". Wereszczuk deklarowała, że nie sądzi, by zniesienie zakazu ekshumacji było problemem.

"Zrobimy wszystko, żeby szybko rozwiązać wszystkie problemy z przeszłości. Najważniejsze to mieć dobre chęci, a my mamy wolę i chęci" - mówiła.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie wzmacniają swój potencjał militarny na Krymie.

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego rosyjska marynarka wojenna na Morzu Czarnym i Azowskim nadal realizuje cel izolowania strefy działań wojennych, ale wykonuje też uderzenia rakietowe na cele lądowe. Koresponduje to z dzisiejszym oświadczeniem ukraińskiego Ministerstwa Obrony, które twierdzi, że rosyjskie okręty używają do ostrzału celów na Ukrainie rakiet Kalibr.

„Według dostępnych informacji, w celu zbudowania systemu obrony przeciwpowietrznej, w północno-zachodniej części tymczasowo okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu wróg rozmieszcza dwa dodatkowe bataliony rakiet przeciwlotniczych S-400” – poinformował Sztab Generalny, którego oświadczenie zacytował w poniedziałek portal telewizji TSN.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%