Kolejne armatohuabice K9PL wysłane do Polski [+FOTO]

Korea Południowa przygotowała dla Sił Zbrojnych RP kolejną partię samobieżnej artylerii K9PL.

Jak poinformowała oficjalna strona Hanwha Aerospace na portalu X, Korea Południowa przygotowała dla Sił Zbrojnych RP kolejną partię samobieżnej artylerii K9PL. Odpowiednia uroczystość wysyłki odbyła się w jednym z koreańskich portów, gdzie firma przygotowała 18 haubic samobieżnych K9PL.

Przekazanie tych jednostek jest częścią umowy podpisanej pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) a Hanwha Defence w lipcu 2022 roku.

Zgodnie z warunkami kontraktu strona polska ma zakupić w Korei około 672 systemów artyleryjskich, z czego 212 wyprodukowanych jest przez Hanwha Defence w wersji K9A1.

Transfer zaplanowano na lata 2022-2026, z dalszą modernizacją do wariantu K9PL, który został opracowany przez specjalistów z Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i Hanwha Defence.

Od 2026 roku w Polsce ma powstać około 460 systemów artyleryjskich.

Aż 100 mld zł ma wynieść kredyt zaciągany przez ministra Mariusza Błaszczaka na zakupy broni w Korei Południowej – podała Rzeczpospolita. Medium odnosi się do doniesień dziennika The Korea Times.

Chodzi o zakup czołgów K2, haubic samobieżnych K9, lekkich samolotów bojowych FA-50GF i wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Pierwszy kredyt zaciągnięty przez polski rząd w bankach Korei Południowej był w wysokości ok. 36,8 mld zł (9,2 mld dol.) – podaje Rz. “Tymi pieniędzmi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak chciał sfinansować większość gigantycznego zamówienia sprzętu wojskowego złożonego w Seulu w 2022 r.” – czytamy.

Ustalenia dziennika The Korea Times wskazują, że Polska wystąpiła o kolejną pożyczkę, tym razem w wysokości ok. 62,5 mld zł (15,6 mld dol.).

Negocjacje trwają nie tylko między polskim rządem a Seulem, lecz także między południowokoreańskimi bankami a tamtejszym rządem. “Bez podniesienia limitów udzielanych kredytów nie będzie komu sfinansować w Korei Południowej polskich zakupów. Te pierwsze były bowiem na tyle duże, że banki w Korei prawie wyczerpały swoje możliwości finansowania eksportu broni” – czytamy.

“Wniosek natrafił na rafę” – pisze Rz. Jak dodaje medium, “pierwsze polskie zakupy były bowiem na tyle duże, że banki w Korei Południowej prawie wyczerpały swoje możliwości finansowania eksportu broni. Na podwyższenie limitów muszą zgodzić się władze w Seulu”.

Jeśli kredyt zostanie udzielony, nasze zadłużenie w Korei sięgnie 99,3 mld zł. Gazeta podkreśla, że to nieoficjalne informacje, bo w opisywanej sprawie milczą oba rządy, dodając, iż na koncie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w BGK na koniec 2022 r. było 10,6 mld zł. “A to właśnie przede wszystkim z FWSZ mają być finansowane zakupy uzbrojenia. Tylko że fundusz działa poza kontrolą parlamentu i nikt (z wyjątkiem rządu) nie wie, na ile miliardów złotych się zadłuży. I u kogo” – czytamy dalej.

Rządowi mógłby pomóc teoretycznie Narodowy Bank Polski, wznawiając skup obligacji skarbowych lub gwarantowanych przez SP.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply