„Po 4 tygodniach ogromnej pracy szpital tymczasowy w Katowicach jest gotowy! Od jutra jesteśmy w gotowości na przyjęcie pacjentów” – poinformował w niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Szpital osiągnął zdolność operacyjną, jest gotowy na przyjęcie pacjentów od poniedziałku – oznajmił w niedzielę wojewoda, cytowany przez PAP. Podkreślił, że w pierwszym etapie działania ten 500-łóżkowy szpital udostępni 140 miejsc internistycznych, a także 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Jeśli 70 proc. miejsc zostanie zajętych, zapadnie decyzja o rozszerzeniu zakresu jego działania.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wojewoda zwrócił uwagę, że uruchomienie placówki pozwoli na odciążenie innych regionalnych szpitali. 700 łóżek z przeznaczeniem dla chorych, cierpiących na inne choroby niż COVID-19, zostanie w nich „odmrożonych” w najbliższym tygodniu.

Jarosław Wieczorek podkreślił, że dynamika nowych zakażeń koronawirusem stabilizuje się, zarówno w województwie śląskim, jak i w całym kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: WHO: Na początku 2021 roku może mieć miejsce trzecia fala pandemii koronawirusa

„Uzyskaliśmy jako Polska pewien poziom stabilizacji, ta stabilizacja jest dalej na bardzo wysokim poziomie i nie ma co się czarować – liczba osób, które będą trafiały do opieki szpitalnej, będzie cały czas na wysokim poziomie. Musimy zabezpieczyć zarówno pacjentów covidowych, jak również odmrażać i uruchamiać pozostałą opiekę zdrowotną” – dodał.

W woj. śląskim powstają jeszcze 2 szpitale tymczasowe. Są tworzone przez spółkę Węglokoks w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach, a także w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 11 483 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem (977 w województwie śląskim). Z powodu COVID-19 zmarło ostatniej doby 46 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami śmierć poniosło 237 osób.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w ubiegłą sobotę badania przesiewowe na obecność koronawirusa w trzech województwach: podkarpackim, małopolskim i śląskim.

Zobacz także: W Polsce wykryto pierwsze przypadki koronawirusa u norek

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz