Kaczyński o ACTA 2: PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana

Podczas konwencji PiS w Gdańsku, Jarosław Kaczyński mówił o wolności w Polsce, zapowiadając program „Piątka Plus”, gdzie „plus” miałoby oznaczać wolność. Zapowiedział też, że w sprawie ACTA 2 „PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana”.

W sobotę w w Gdańsku odbyła się konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. Wzięli w niej udział czołowi przedstawiciele tej partii, na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim.

Dużo miejsca w swoim wystąpieniu prezes PiS poświęcił kwestii wolności. Powiedział, że leży ona w centrum kultury i cywilizacji europejskiej, wyrosłej z chrześcijaństwa, a także w centrum naszej kultury.

– To wartość, która mówi o sensie naszej historii – mówił Kaczyński, wspominając m.in. o czynach wielu Polaków, którzy przez wieki wyznaczali drogę wolności „w Polsce, Europie, Ameryce”, a także o ruchu Solidarności. Podkreślił, że możemy być z tego dumni.

Prezes PiS mówił też, że „wolność nigdy nie jest na zawsze”. Ostrzegał przed jej „przeciwnikami i wrogami”, którzy – według niego – mówią o wolności, ale są, nawiązując do poematu „Kwiaty Polskie” Juliana Tuwima, „krętaczami”. Dodał, że działają oni także w Polsce.

Jarosław Kaczyński przedstawił też swoją koncepcję wolności, jako prawa jednostki i różnych grup społecznych do swobody i działania oraz „święte prawo narodów do suwerennego państwa” demokratycznego. Ustrój demokratyczny, według lidera PiS, to taki, w którym „decyzje podejmują obywatele”, zaś „tylko w ramach tego ustroju może istnieć wolność”. Podkreślił, że muszą być w nim zapewnione wolności obywatelskie: wolność słowa, poglądów, nauki, a także „odpowiednia procedura wpływu obywateli na decyzję władzy”.

Jednocześnie szef PiS zaznaczył, że wolność musi być uwarunkowana przewidywalnością. – Człowiek, który żyje w biedzie, patrzy na biedę swoich dzieci, wolny nie jest – twierdzi Kaczyński. – W życiu społecznym musi być coś, co określamy jako przewidywalność. Ona musi być w procesie demokratycznym w działaniach władzy samorządowej, ustawodawczej i sądowniczej. Obywatele muszą wiedzieć co z czego wynika, a to reguluje prawo. A to prawo musi być jasne, przejrzyste i równe dla wszystkich. W procesie demokratycznym nie może być tak, że ci którzy aspirują do władzy, a potem ją dzierżą, jeśli wygrają wybory, co innego mówią i co innego robią. Demokracja to musi być zgodność słów z czynami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W tym kontekście Jarosław Kaczyński nawiązał do dyrektywy unijnej ACTA 2, które jego zdaniem godzi w wolność. Zaznaczył, że PO w istocie ją poparła, choć wcześniej twierdziła, że jest przeciw.

– Mamy dwa lata na implementacje tych przepisów. Ja chciałem powiedzieć, że PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana. Bo PiS jest partią wolności. Dobre prawo, równe dla wszystkich równa się wolność. I dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o “piątce” PiS ale o “piątce plus”. (…) A “plus” to wolność – mówił lider PiS. Dodał, ze dzięki Polakom i jego partii Polska „pozostanie wyspą wolności”.

Przeczytaj także: Świetlice Terapeutyczne Fundacji im. Brata Alberta zagrożone. Ks. Isakowicz-Zaleski: są miliardy na „piątki” PiS, a tnie się środki na niepełnosprawnych?

Później do sprawy ACTA 2 odniósł się również premier Morawiecki:

– Warto podkreślić, że  Europa to solidarność. Tak chcemy kierować naszą gospodarką, aby Europa z nią się kojarzyła a nie z ACTA 2, z Nord Stream 2, z brexitem, albo z polityczną poprawnością która każe zamachy terrorystyczne nazywać incydentami.

Szef rządy zaznaczył też, że najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu wytyczą drogę dalszego rozwoju Polski i określą w którym kierunku pójdzie Europa. Obiecał przy tym polskim internautom, że jego rząd będzie walczyć o wolność w internecie. -Wiedząc, jak bardzo ważny jest internet dla rozwoju gospodarki będziemy robili wszystko żeby tę wolność zapewnić – podkreślił.

Wcześniej rząd ogłosił „piątkę Morawieckiego” i „piątkę Kaczyńskiego”, w ramach których dziesiątki miliardów złotych mają pójść na różne cele społeczne, np. na drogi czy odbudowę struktury komunikacji lokalnej.

Przypomnijmy, że czołowi przedstawiciele Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy zaapelowali do rządu o to, by nie implementował unijnej dyrektywy o prawach autorskich, tzw. ACTA 2. Argumentują, że dzięki temu w przyszłości będzie można nowe przepisy „wyrzucić do kosza”.

Dorzeczy.pl / twitter.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply